„Nikola Tesla (feltaláló)” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nincs szerkesztési összefoglaló
84. sor: 84. sor:
* [http://www.fokusz.info/index.php?cid=1224723513&sid=1200922617 Nikola Tesla élete]
* [http://www.fokusz.info/index.php?cid=1224723513&sid=1200922617 Nikola Tesla élete]
* [http://www.teslabook.fw.hu Nikola Tesla és az Univerzum titkai]
* [http://www.teslabook.fw.hu Nikola Tesla és az Univerzum titkai]
* [http://www.nikolatesla.fr/documents.htm NikolaTesla.fr] - Több mint 1000 dokumentumot Tesla


{{DEFAULTSORT:Tesla Nikola}}
{{DEFAULTSORT:Tesla Nikola}}

A lap 2011. szeptember 30., 12:46-kori változata

Nikola Tesla
Tesla 23 évesen


Nikola Tesla (Smiljan, születésekor Magyar Királyság, ma Horvátország, 1856. július 10.New York, 1943. január 7.) fizikus, feltaláló és villamosmérnök.

Életében 146 szabadalmat (ebből 112-t az USA-ban) jegyeztek be a neve alatt. Róla nevezték el a mágneses indukció SI-mértékegységét (lásd: tesla).

A világ egyik legjelentősebb és leghíresebb feltalálója, tevékenységét elsősorban az elektromosság és mágnesesség területén fejtette ki. Több fontos elméleti munkán és szabványon kívül a nevéhez kötődik a többfázisú villamoshálózat, vagy a váltóáramú motor is. Munkássága jelentősen hozzájárult a második ipari forradalomhoz. Hírnevét tovább táplálja, hogy rejtélyes kísérletei folytán sok áltudományos cikk szerzője nevezi meg Tesla munkásságát kiindulási pontként.

Élete – korai évek

Tesla szülőháza Smiljanban ma múzeum

1856. július 10-én Smiljanban született, a Katonai Határőrvidéken, a jelenlegi Horvátország területén, Likában, Lika-Korbava vármegye területén. Édesapja, Milutin Tesla európai műveltségű ortodox pap, édesanyja, Georgina (Đuka) Mandić szintén szerb lelkészi család sarja volt. Édesanyja egyik fivére, Petar a Tuzla-zvorniki Ortodox Egyházmegye metropolitája volt, míg másik testvére, Pavle (Paja) Mandić az Osztrák–Magyar Monarchia ezredeseként vonult nyugállományba. Paja Mandić egyébként a pomázi Luppa szerb földbirtokos családba nősült, és az ifjú Tesla életében fontos szerepet játszott.

Nikola Tesla tanulmányait Smiljanban, Gospićban kezdte, majd Karlovacon járt iskolába. Ezután 1875-ben az Osztrák Politechnikumban tanult, Grazban. Grazi tanulmányai alatt foglalkozott a váltóárammal és a dinamóval. Nehéz anyagi körülményei miatt Nikola Tesla kénytelen volt megszakítani tanulmányait. 1878 novemberében az újvidéki Matica Srpskahoz (Szerb Irodalmi és Tudós Társaság) intézi levelét, melyben anyagi támogatásért folyamodik, sikertelenül. Ezután útja Mariborba és Prágába vezeti. Édesapja 1879-ben halt meg. Nikola Teslát végül anyai nagybátyja, Paja Mandić segítette ki az anyagi gondokból, s összeköttetéseinek köszönhetően az ifjú Tesla Budapesten megismerkedhetett Puskás Tivadarral.

Nikola Tesla képességeiről legendák keringtek, teljes könyveket képes volt kívülről megtanulni, illetve kivételes vizuális memóriája volt.

Magyarország és Párizs

Nikola Tesla 1881-ben Budapestre költözött, hogy a Puskás Tivadar-féle American Telephone Companynek dolgozhasson. Dolgozott a folyamatos teljesítményt leadó ikerturbinákon. A budapesti telefonközpont átadásán, 1881-ben Tesla lett a cég fő elektromérnöke, később pedig az ország első telefonhálózatának mérnöke. A legenda szerint Tesla a pesti Városligetben barátjával, Szigeti Antallal sétálgatott, és Goethe Faustját eredetiben idézte. Abban a pillanatban Nikola Tesla a földön megrajzolta a váltakozó áramú motor működését, amelyen már öt éve dolgozott. Valamivel később feltalált egy gépet, mely egyes források szerint egy jelismétlő vagy erősítő volt a telefonhálózathoz, mások szerint pedig az első hangszóró. Ezután egy időre Mariborba költözött, ahol helyettes mérnökként alkalmazták. 1882-ben költözött Párizsba, hogy a Continental Edison Companynél dolgozhasson elektromos készülékek fejlesztésén. Ugyanebben az évben Tesla több gépet épített, amelyek forgó mágneses teret használtak (ezekre 1888-ban kapott szabadalmakat). Sikeres volt.

Tesla Amerikában

Tesla szobra Kanadában
a Niagara-vízesésnél

A fiatal Tesla bejárta Európát; mielőtt 1884-ben áthajózott Amerikába. Előtte a párizsi Edison Társaság-nál volt alkalmazott; de ő személyesen Edisonnal akart dolgozni.

Tesla szorgalmas volt, de „nem ismerte az amerikai humort”. Ami alatt azt kell érteni, hogy Edison egy elvégzett munka után nem fizette ki Teslának az ötvenezer dolláros munkadíjat. A pénzügyi viták miatt elhagyta Edisont, és váltakozó áramú rendszerének találmányi jogát eladta George Westinghousenak. Ezután Colorado Springsben saját laboratóriumában dolgozott tovább találmányain. A gyakorlatban bebizonyosodott, hogy Tesla váltóáramú gépei sikeresebbek. Ma már a háromfázisú elektromos rendszert és az indukciós motort az ipari és háztartási eszközökben világszerte alkalmazzák.

Nikola Tesla élesen kritizálta Einstein relativitáselméletét.

Találmányai, kutatásai és kitüntetései

Tesla Colorado Springsben
  • Monofázisú és polifázisú váltóáram előállítása (huzalos), szállítása és hasznosítása (generátorok, transzformátorok, motorok)
  • háromfázisú generátor
  • világításra szolgáló vákuum és gáztöltésű kisülési csövek
  • magasfeszültségű áram (100 000 V) segítségével Tesla-áram állítható elő
  • távirányítás alapjai
  • reaktív motorok működési elve
  • repülőgépek helyből indulásának módszere
  • kutatásai az elektromágnesesség területén

Számos kitüntetésben részesült:

  • A Brit Királyi Intézet tiszteletbeli tagja
  • a New York-i Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja
  • a Szerb Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja
  • Edison-, Scott- és Crason-éremmel tüntették ki
  • Tesla képe szerepel a Time Magazin 1931. július 20-i számának címlapján (TIME-címlap Teslával)
  • Strassbourgban a „tudósok” épületének homlokzatára került emléktáblája

Tesla-tekercs

A Tesla-tekercs általánosan fogalmazva egy olyan légmagos tekercs, amelynek primer és szekunder tekercse egymással rezonanciában van.

Tesla számtalan különböző rendeltetésű és működésű Tesla-tekercset épített, így ezek mindegyike egy-egy új felhasználási terület alapjait hozták létre. Tesla volt az első, aki az elektromos rezonancia jelenségét a gyakorlatban is megvalósította és felhasználta. Ennek következtében a Tesla-tekercs, vagyis az egymással induktív módon rezonanciában lévő tekercsek a nagyfrekvenciás generátoroknak, az elektromos áram vezeték nélküli továbbításának, az elektroterápiás készülékeknek, valamint az összes ma használatos hírközlő berendezésnek az alapvető alkatrészévé vált.

Tesla és Marconi

Guglielmo Marconi fizikus Tesla asszisztense volt Amerikában, ahol láthatta Tesla kutatásait és annak eredményeit. Marconi 1901-ben sikeresen bemutatta a rádióhullámok vezeték nélküli sugárzását. A rádió feltalálásáért 1909-ben fizikai Nobel-díjat kapott. Tesla beperelte, azzal a váddal, hogy Marconi ellopta a találmányát. A tárgyalások többször megszakadtak és elhúzódtak, végül 1943-ban, Tesla halála után az Amerikai Legfelső Bíróság hivatalosan is Teslának tulajdonította a rádió feltalálását.

A jelentés alapján Tesla szabadalmát már 1896-ban (tehát 4 évvel Marconi előtt) bemutatta. Továbbá a rádió más feltalálók eredményeit is tartalmazza. Ezért Marconitól megvonták a radió feltalálását.[1][2] (A pontos jelentés itt olvasható [1])

Halála után

1960-ban Párizsban teslának nevezték el a mágneses indukció SI-mértékegységét. Jele: T.

Képlete:

Jegyzetek

  1. U.S. Supreme Court, "Marconi Wireless Telegraph co. of America v. United States". 320 U.S. 1. Nos. 369, 373. Argued April 9-12, 1943. Decided June 21, 1943.
  2. Wireless Telegraph co. of America v. United States.

Források

  • Milutin Tasić: Srpski velikani nauke Beograd (2002)
  • Tesla's Wardenclyffe Science Center Plaque [2]

Külső hivatkozások

Fájl:Commons-logo.svg
A Wikimédia Commons tartalmaz Nikola Tesla (feltaláló) témájú médiaállományokat.
Fájl:Wikiquote-logo.svg
A magyar Wikidézetben további idézetek találhatóak Nikola Tesla (feltaláló) témában.