„Wikipédia:Javaslatok kiemelt szócikkekre” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Karaj (vitalap | szerkesztései)
a "Az összefoglalóban a definícióba ne felejtsetek el hivatkozást tenni a szócikkre!" ... javítva
322. sor: 322. sor:
----
----


===[[Francia Becsületrend]]===
'''összesen: 51 pont'''


* '''5''' pont. Szép entrée, [[User:Fekist|Fekist]]! – [[User:Váradi Zsolt|Váradi Zsolt]] 2005. október 14., 23:10 (CEST)
* '''5''' Le a kalappal, ehhez nincs mit hozzáfűzni. [[User:NCurse|NCurse]] 2005. október 14., 23:16 (CEST)
* '''5''' pont. szép cikk, elolvastam, nekem tetszik, október 18-án meg majd adok is rá pontot, addig nekem még nem szabad, mert kicsi vagyok.--[[User:Shenki|Shenki]] 2005. október 14., 23:34 (CEST) most már nagy vagyok --[[User:Shenki|Shenki]] 2005. október 18., 00:13 (CEST)
* '''4''' pont Szép cikk, csak sok benne a piros. -[[User:nagytibi|nagytibi ]]<sup>[[User vita:nagytibi|üzen]], [[Speciális:Contributions/nagytibi|''?'']]</sup> 2005. október 14., 23:41 (CEST)
* '''5''' pont - Kicsit piros, de szerintem annyira nem rossz. ([[User:NZs|NZs]])
*'''4''' pont Kicsit sok benne a piros, egyébként jó. Mondjuk tényleg zavaró, hogy alapdolgok hiányoznak (pl. a díjat el nem fogadó hírességek mind pirosak...) Idővel persze kékül.--[[User:Mathae|Mathae]] [[user vita:Mathae|V]] 2005. október 15., 23:13 (CEST)
**komment – a cikk gyönyörű, de amíg ilyen alapdolgok pirosak, mint a nagy francia forradalom, addig ne tegyük már ki… kapjon még egy kis időt, lehet, hogy valamikor bele is kezdek a pirostalanításba. [[User:Alensha|Alensha]]&nbsp; [[User vita:Alensha|*]] 2005. október 15., 22:54 (CEST)
*'''5''' - [[User:Data Destroyer|Data Destroyer]] 2005. október 17., 17:11 (CEST)
*'''5''' - [[User:Filoma|Filoma]] 2005. október 16., 19:34 (CEST)
*'''4''' - (visszateszem eredeti pontszamomat. nem alacsonyodok le Varadi Zsolt szintjere. (ld. VZS. szavazatat a szauna cikkre.)) jo, de nekem valahogy nem tunt olyan erdekesnek. pedig Napoleont szeretem. Talan, ha fel lehetne lelni nehany erdekes anekdotat a becsuletrendet kapottaktol. pl. Sartre mit mondott, amikor elutasitotta, es hasonlok...)) --[[User:Math|Math]] 2005. október 17., 11:21 (CEST)
::this is the beginning of a beautiful friendship – [[User:Váradi Zsolt|Váradi&nbsp;Zsolt]] 2005. október 18., 12:46 (CEST)
:: nem, nem szeretem azt a filmet sem. --[[User:Math|Math]] 2005. október 18., 12:51 (CEST)
:lassan írom, hogy megértsd: F e k i s t cikke. <!--Óvodás a mentalitásod.--><small>[ személyeskedés törölve [[User:math|m]] ]</small> Légy boldog. – [[User:Váradi Zsolt|Váradi&nbsp;Zsolt]] 2005. október 17., 12:52 (CEST)
** gyorsan irom, mert mar irtam: ez a te cikked is. ovodas mentalitasrol es illemszabalyokrol te nekem ne regelj! --[[User:Math|Math]] 2005. október 17., 14:15 (CEST)
* '''4''' pont Szép cikk. -[[User:KeFe|Üdv. - » KeFe « ■]] 2005. október 21., 20:55 (CEST)
*'''5''' nagyon szép, de ez is kékülhetne még egy kicsit. Bár ahogy elnézem, sok ideje nem lesz rá :) - [[User:Serinde|Serinde]] 2005. október 21., 21:32 (CEST)

[[Kép:Offizierskreuz.jpg|thumb|left|Tiszti rendjel]]
A [[Nagy Francia Forradalom]] eltörölte a régi rezsim kitüntetéseit is, így a [[Konvent]] alatt a tábornokok vitézi tetteit díszfegyverrel (puskával, pisztollyal, díszkarddal, sőt díszdobbal) ismerték el.<Br/>
A hadjáratokat viselő [[Bonaparte Napóleon | Napóleon]] szükségét látta egy katonák és civilek számára egyaránt adható elismerésnek, ezért a [[forradalmi naptár]] szerint ''X. esztendő, virágzás hava 29''-én (a [[Gergely-naptár]] szerint [[1802]]. [[május 19]]-én) rendelettel létrehozta a '''[[Francia Becsületrend|Becsületrend]]'''et. Noha az első elismerésekről, illetve a Rendbe történő felvételről szóló dekrétumokat kihirdették, a rendjelek átadásával [[Bonaparte Napóleon | Napóleon]] megvárta, míg császárrá koronázzák. Az első átadóünnepségre végül is [[1804]]. [[július 15]]-én, a [[Bastille]] bevételének tizenötödik évfordulója kapcsán, az [[Invalidusok]] kápolnájában került sor. <Br/>
A [[II. világháború]] után, az [[indokína]]i és az [[Algéria | algériai]] háborúk miatt már annyi rendjelet kellett átadni, hogy félő volt, a kitüntető cím devalválódik. Ennek megakadályozására [[1962]]-ben [[Charles de Gaulle|De Gaulle]] tábornok elnöki rendelettel újraszabályozta az odaítélés feltételeit, és [[1963]]-ban létrehozott egy új szervezetet is – a Becsületrend „kisöccsét” – az ugyanazokat a fokozatokat tartalmazó, de a rendjelet illetően a francia trikolór kék színét viselő Nemzeti Érdemrendet (''Ordre national du Mérite'').
<br style="clear:both">
----


===[[Hegedűoktett]]===
===[[Hegedűoktett]]===

A lap 2005. október 24., 07:52-kori változata

Erre a vitalapra írjátok a kezdőlapra szánt kiemelt szócikk összefoglalóját. Érdekes, említésre méltó szócikkeket a Wikipédia:Kiemelt szócikkek lapon találhatsz (vagy sorolhatsz fel).

Nem kritérium, de célszerű olyan szócikkeket választani, melyekhez kép is van. Lehetőség szerint olyan szócikket javasolj, melyet nagyrészt nem te írtál! (A javaslathoz elég akár a szócikk neve is, és utána mindegy, hogy a rövid összefoglalót ki írja, csak nem szerencsés, ha "saját alkotásodat" jelölöd...)

Az összefoglalóban a definícióba ne felejtsetek el hivatkozást tenni a szócikkre!

Vita

Rövid cikkek, hibátlan szöveg, képek

Szerintem olyan cikkeket, amik 1 lapnál rövidebbek nem érdemes javasolni; ezek nagy része „nem teljes” (valahol a „csonk” és a teljes cikk között helyezkedik el). Az alaszka és a borg jó példa egy teljes cikkre (a történelemtől a földrajzon át az általános tudnivalókig minden benne van), míg az országgyűlés (mérete, jogköre, mai jellemzői, külföldi példák, ...) szerintem meglehetősen rövidke.

Szintén figyeljetek oda, hogy a javasolt cikkeket javaslat előtt olvassátok át, hogy ne maradjon benne hiba (sem pontatlanság, sem stilisztikai hibák), és a benne levő képek mindegyikén szerepeljen a szabad licenc!

Kösz! --grin 2004. november 23., 12:14 (CET)[válasz]


Javaslatok

Ide kerülnek azok a cikkek, melyeket megjelenésre javasoltok. Ha lehet, végleges formában írjátok meg a javaslatot, úgy ahogy az a lapra majd kikerüljön. Ha csak a cím szerepel, nyugodtan bővítheti bárki a leírással.

Minden javaslat előtt lehet szavazni arról, hogy az kikerüljön-e a lapra vagy sem. A szavazás előfeltétele az, hogy a cikket gondosan átolvasd!

Minden javaslatra egy -5 és +5 közötti pontszámot adj (a pontszámod add hozzá az összesítőhöz!), és esetleg – ha szeretnél – indoklást. A legtöbb pontot szerző lap fog először kikerülni a Kezdőlapra, ideális esetben minden hétfőn. A tartósan negatív pontszámú lapokat kb. 2 hét múlva töröljük a javaslatok közül.

(Szavazni minden legalább 1 hónapja aktív és mininum 5 nem apró szerkesztéssel rendelkező Wikipédista tud.)

Rákóczi-szabadságharc

Összesen: 43 pont
az összefoglalót nyugodtan írd át, amilyenre akarod :) Alensha  * 2005. október 4., 16:13 (CEST)[válasz]

A Rákóczi-szabadságharcot (17031711) népi elégedetlenség indította útnak, de hamarosan élére állt az ország egyik legnagyobb birtokosa, II. Rákóczi Ferenc és talán a legsikeresebb Habsburg-ellenes felkeléssé vált.

A szabadságharc akkor tört ki, amikor a spanyol örökösödési háború miatt az osztrák csapatok nagy része elhagyta Magyarország területét. A szabadságharc parasztfelkeléssel kezdődött, de csakhamar megszabadult népi jellegétől, és a nemesek is csatlakoztak. Kezdetben a francia király is támogatta a harcot, ő azonban 1704-ben csatát vesztett a németek ellen. A szabadságharc váltakozó sikerrel folyt. Rákóczit időközben erdélyi fejedelemmé választották, 1705-ben azonban csatát vesztett és el kellett hagynia Erdélyt. Miután sikertelen béketárgyalásokat folytatott a Habsburgokkal, Rákóczi 1707-ben kimondta a Habsburg-ház trónfosztását.

1710-re sorozatos csapások miatt (pénzhiány, pestis, több vezető átpártolása) a felkelők erőtartalékai kimerültek. Rákóczi elhagyta hazáját, az új főparancsnok pedig megkötötte a Habsburgokkal a szatmári békét.



Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége

Összesen: 10 pont
  • 5 DD es Nyenyec trollkodasat ellensulyozando. Az o "kritikajuk" ugyanis ektelen vandalsag. Nyenyec: ha nem sikerult elkulonitened a nemzetkozi es hazai reszt, akkor az nem a cikk hibaja. :) Masok is jeloltek sajat lapot. A kepek jogi statuszanak kerdese az egyetlen valamirevalo kritika. --Math 2005. augusztus 19., 16:29 (CEST)[válasz]
"Masok is jeloltek sajat lapot." Kik? Én nem találtamn ilyet, de ha van is, akkor sem illik ilyet csinálni. Data Destroyer 2005. augusztus 19., 16:44 (CEST)[válasz]
Pl. én (Goldberg-variációk) --NZs 2005. augusztus 19., 18:06 (CEST)[válasz]
Fájl:Kirsna.JPG

A Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége az i.e. 3-4000 körül keletkezett hinduizmus gyökereire támaszkodik. A hinduizmus gyűjtőfogalom, India azon több ezer éves vallásait foglalja magában, amelyek a védikus irodalmon, India ősi szanszkrit nyelvű szentírásain alapulnak. A védikus vallásbölcselet szerint a tisztaság, a lemondás, az igazmondás és a kegyesség a vallás négy egyetemes alapelve. Ezek következetes alkalmazása a vallási gyakorlatok végzésével együtt biztosítja az ember lelki felemelkedését, elutasításuk pedig erkölcsi és lelki hanyatláshoz vezet.

A Somogyvámos melletti, 260 hektár területű Krisna-völgy Indiai Kulturális Központ és Biofarm azzal a céllal létesült, hogy az embereket hozzásegítse egy ősi, lelki kultúra értékeinek, valamint ugyanezen a szellemiségen alapuló természetes életmódnak a megismeréséhez. Jelenleg a Krisna-völgyben kb. 150 szerzetes él. Vannak köztük cölibátusban élõk, de a nagy részük családos. A völgy egyben turistalátványosság is.





Jom kippur

Összesen: 33 pont

Bár saját cikk, de szerintem érdemes volna mostanában kitenni, mivel közeleg az ünnep is, és nem is lett olyan rossz a cikk... kgyt (vita) 2005. szeptember 18., 16:07 (CEST)[válasz]

Kell az egy hónap, lásd a szöveget a javaslatok felett. Shenki október 18-án szavazhat itt először érvényesen. Akkor visszajöhet és megerősítheti a pontszámot, addig sajnos nem él. - Serinde 2005. október 11., 09:02 (CEST)[válasz]
18 betöltve --Shenki 2005. október 18., 00:12 (CEST)[válasz]
Maurycy Gottlieb: Zsidók imája a zsinagógában jom kippur idején
Maurycy Gottlieb: Zsidók imája a zsinagógában jom kippur idején

Jom kippur a zsidóság egyik legnagyobb ünnepe. Az ókori Izraelben a főpap egyedül ezen a napon léphetett be a jeruzsálemi szentély legszentebb helyére, a Szentek Szentélyébe (vagy Szentek Szentjébe), ahol megvallotta Izrael népének bűneit és Isten bocsánatáért esedezett, de mielőtt még bement volna meg kellett térnie. Ez volt az egyetlen nap, amelyen a főpap kimondhatta Isten nevét (héberül: יהוה – pontos kiejtése nem ismert, valószínűleg Jahve vagy Jehova) úgy, hogy ne kellett volna meghalnia. Isten nevét a zsidóság arcra borulva hallgatta, miközben így kiáltottak: Áldott legyen a Név, akinek dicső királysága örökkön örökké tart!. Amennyiben élve jött ki a főpap a bűnvallás után, a nép örvendezett a bűnök bocsánata miatt.

Az ünnep ma is a megbocsátásról és megtérésről szól...



Isztambul helyi közlekedése

Összesen: 40 pont
Ahá, szóval ezért nõtt meg az érdeklõdés a lapon! :-> Köszi a jelölést, igazán megtisztelõ. Filoma: az a vélemény arról szól, hogy hiányzik az irodalomjegyzék? Minden szakasznál ott vannak a linkek, az infók onnan és az angol lapról vannak összeollózva. Nem látnám értelmét a linkek újbóli felsorolásának. De az üzenetet vettem, máskor/máshol figyelek a pontosabb forrásjelölésre is. -- CsTom 2005. szeptember 20., 21:56 (CEST)[válasz]
javaslat - Kedves CsTom, a Wikipédián a linkeket a végén szokás elhelyezni, külön cím alatt. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lehetne másként, de a cikkek zöménél így van. Lehet, hogy Filoma kolléga ezt kifogásolta. --Mathae V 2005. szeptember 20., 22:23 (CEST)[válasz]
Átpakoltam őket a végére, tényleg ez a hagyományos elrendezés. -- Serinde 2005. szeptember 21., 15:15 (CEST)[válasz]
OK, köszi! Végülis így se rossz :) A linkek eredetileg azért voltak ott, ahol, mert az adott szekcióhoz tartoztak, nem a szócikk egészéhez. De így, látva az eredményt, jó helyen vannak ott külön is. Ja, és Adam78, kösz a helyesírás-ellenõrzést! :) -- CsTom 2005. szeptember 21., 15:50 (CEST)[válasz]

Isztambul helyi közlekedése 1869. augusztus 30-tól, a villamoshálózat építési szerződésének aláírásától számítható. A tízmilliós nagyvárosban a villamosok, nosztalgia villamosok, buszok, metró, HÉV, könnyű vasút, s vízibuszok és kompok mellett egy 1993-ban épült Libegő és a mai napig üzemelő, 1875. január 17-én megnyitott Tünnel, a világ második legrégebbi földalatti vasútja is a nagyközönség rendelkezésére áll. Ez utóbbi 1910-ig lóvontatású volt, az állati erőt ekkor váltotta föl elektromos motor. Az eredeti fa kocsikat 1971-ben cserélték fém szerelvényekre.



Európai zászló

önjelölés, azért is (lásd: Porta) -- Alensha  * 2005. szeptember 20., 22:48 (CEST)[válasz]

Összesen: 11 pont

Fájl:Flag of Europe.png

Az európai zászló kék háttéren tizenkét aranycsillagból áll. Bár leginkább az Európai Unióval hozzák összefüggésbe, eredetileg az Európa Tanács használta, és egész Európa jelképének tartották, nem csak az Unióénak vagy a Tanácsénak.

A zászlót Gerard Slevin írországi főheraldikus tervezte, és a Tanács 1955. december 8-án az ő javaslatára fogadta el a zászlót jelképeként, a kezdetektől fogva arra szánva, hogy az európai integrációra törekvő helyi szervezetek is használják. 1986. május 26-án az Európai Gazdasági Közösség is elfogadta a zászlót, majd később, az 1990-s években a Maastrichti Szerződéssel megalakuló Európai Unió is. Ettől kezdve a zászló használatát az Európa Tanács és az Európai Unió közösen szabályozza.



Rilai kolostor

Összesen: 47 pont

Megtörtént, kösz a figyelmeztetést.--Mathae V 2005. szeptember 30., 15:26 (CEST)[válasz]

A rilai kolostor Bulgária és a bolgár ortodox egyház legnépszerűbb és legszentebbnek tartott kegyhelye, amelyet a bolgárok védőszentjének, Rilai Szent János a követői alapítottak a 10. században. A középkorban kulturális központ volt, az adományoknak köszönhetően pedig komoly birtokokkal rendelkezett. Miután az Oszmán Birodalom mintegy 500 évre bekebelezte a bolgár területeket, többször lerombolták, ám a hívek mindig újjáépítették. Mai arculatát a 19. század első felében érte el, kívül-belül gazdagon díszített bazilikája is ekkor épült fel a régi templom helyén. 1960-ban a Bolgár Népköztársaság állíttatta helyre az akkor félig romos délkeleti épületrészt, amely ma a kolostori múzeumnak ad otthont. 1983-ban felkerült a világörökség-listára.




New York's Village Halloween Felvonulás

Összesen: 39 pont
  • 4 jo, de mivel forditas, ezert nagyjabol megegyezik az angol cikkel, nincs "hozzaadott ertek", nem mutatja a magyar WP egyediseget. --Math 2005. október 10., 18:14 (CEST)[válasz]
  • 4 jó, csak nem magyar... --NZs 2005. október 10., 18:16 (CEST) Bach sem volt magyar... :-) Alensha  * De, Patak Sebestyen Janos.:) (Math) Viszont az egyetemes kultúra része, ez meg nem. --NZs 2005. október 10., 19:57 (CEST) -- szerintem az egész világ az egyetemes kultúra részének számít... Alensha  * 2005. október 11., 21:28 (CEST)[válasz]

ez egy jó cikk, azért fordítottam le amolyan hirtelen felindulásból :-) még van benne piros link, de amire megszavazzuk, hogy kikerül, megírom. Alensha  * 2005. október 10., 01:19 (CEST)[válasz]

Fájl:NYC Halloween Parade - Shuffle.jpg

A New York's Village Halloween Felvonulás egy évente megrendezett ünnepi felvonulás, melyre minden évben mindenszentek napján kerül sor (október 31.) New York Greenwich Village városrészében. A több mint egy mérföld hosszú felvonulás, melyen ötvenezer jelmezes résztvevő – táncosok, művészek, cirkuszi előadók, zenekarokat és színészeket szállító kocsik – évről évről kétmillió nézőt vonz a helyszínre, és körülbelül százmillióan követik a tévében.

A 2001-es felvonulás volt a város első nagyszabású ünnepsége a szeptember 11-ei terrortámadás után. A szervezők ebben az évben egy főnixet tettek meg a rendezvény jelképévé, az újjászülető várost szimbolizálva.



Augustus

Összesen: 41 pont

Felőlem... :) --Mathae V 2005. október 11., 22:22 (CEST)[válasz]
  • 3 nagyon sok benne a tiltott szín; az angolnál hosszabb, a németnél rövidebb, egyébként szép tényleg. NCurse 2005. október 11., 22:47 (CEST) az olasznál is jóval hosszabb :-D --Alensha  * 2005. október 12., 13:57 (CEST)[válasz]
  • 5 NCurse indoklasa kisse homalyos, ha arra gondolt, hogy sok a piros link a cikkben, en ezt elonynek, es nem hatranynak gondolom. Sokminden megirasat motivalja. Talan jo volnanak benne magyarositott kifejezesek. --Math 2005. október 13., 08:00 (CEST)[válasz]

(**azt NCurse mondta, én csak azt mondtam, hogy tökjó, hogy hosszabb cikkünk van róla, mint az olaszoknak :) Alensha  * 2005. október 13., 14:28 (CEST) ok, bocs. --Math 2005. október 13., 14:51 (CEST))[válasz]

A pirosság "bűnét" elismerem, orvoslása folyamatban van. A magyarítást továbbra is mereven ellenzem. Alátámasztásul: Mind a magyarra lefordított forrásokban, mind a tankönyvekben (egy középiskolás, a népszerű Száray, és egy egyetemi, a non plus(z) ultra Ferenczy-Maróti-Hahn alapján) latinos átiratban vannak a köztársasági magistratusi és hivatali címek. Amellett az Akadémia így szól (MHSz 222): "A szaktudományok (...), a tudományos ismeretterjesztés területén, továbbá a térképeken olyan átírást szokás alkalmazni, amilyet az adott nyelvet beszélő országban hivatalosan előírnak, vagy elterjedten ismernek, amilyet a szaktudományok a nemzetközi érintkezésben általában alkalmaznak, vagy amilyet valamely nemzetközi testület (melynek hazánk is tagja) használatra javasol. Ehelyett vagy emellett - a munka jellegétől függően - a magyar átírás is alkalmazható."
Tehát alkalmazható a magyar is elvileg, de javasolt a latin, mint nemzetközileg és ismeretterjesztésben elterjedt verzió. Főleg hogy a Wikipédia is ismeretterjesztő. A Római Birodalom már úgysem nyilatkozik arról, hogy hogy gondolja...--Mathae V 2005. október 20., 15:16 (CEST)[válasz]
Fájl:AugustusPrimaporta(det).jpg

Caesar Augustus, születési nevén Caius Octavius Thurinus (Kr. e. 63. szeptember 23. - Kr. u. 14. augusztus 19.) a Római Birodalom első császára volt (uralkodott Kr. e. 31-től haláláig). A köztársaság válságát és a polgárháborút lezárva úgy szerezte meg az egyeduralmat, hogy közben fenntartotta a res publica látszatát. Augustus 76 éves korában hunyt el békében úgy, hogy megmentette az államot a romlásból, és új rendszerével századokig biztosította fennmaradását. Uralma alatt a Római Birodalom minden szempontból virágázását élte: sok hódítással büszkélkedhetett, a tartományok és Italia gazdasága töretlenül fejlődött, megindult a birodalom romanizációja. Róma a világ fővárosává nőtte ki magát: csupa márványépület ékesítette, vízvezetékek épültek, elkészült az eredeti Pantheon és Augustus mauzóleuma. Az római irodalom is ekkor élte virágkorát: Augustus és minisztere, Gaius Cilnius Maecenas bőkezűen támogatta a költőket és írókat, így Horatiust és Vergiliust is. Halála után özvegye, Livia Drusilla családja került Róma élére, és mintegy fél évszázadon át vitték tovább Augustus örökét.


Szauna

Összesen: 48 pont


Egy füstszauna és lékfürdő egy élményfürdő-hotel komplexumban a Finnországi Vuokatti térségben

Szauna, avagy svédül bastu avagy oroszul bania avagy az indiánoknál inipi.

A szauna története több ezer éves múltra tekint vissza, elsősorban északi népeknél, és különféle fajtái alakultak ki a történelem során, és nemzetek szerint. Feltehetőleg a szaunát az északi népek legalább kétezer éve ismerik, ugyanakkor az első írásos említések kb. ezer évre nyúlnak vissza. Eredetilega szauna egy mosakodásra, fürdésre használatos helyiség volt. Ugyanakkor, mivel olyan hely volt, ahol volt tiszta víz és általában tisztaság, szülésekhez és betegek gyógyulásához is használták. Az idősebb finn emberek még ma is elmondhatják magukról, hogy ők szaunában születtek. A vándorló nomádoknak már voltak primitív szaunáik. A finn „szauna” szó egy igen ősi szó, amelynek nincs ismert etimológiai eredete, feltehetőleg a nomád gödör-fürdő megnevezésére szolgált mindig is. A skandináv országokban járó idegent az 1600-as években bevezették a 90–100 Celsius-fokra felfűtött füstszaunába, és a legnagyobb tisztelet és megbecsülés jeléül megengedték, hogy pucérra vetkőzzön, sőt, azt is megígérték neki, hogy hamarosan nyírfavesszővel jól megcsapkodják ...


Megjegyzesek:

  • Még nem adok pontot, mert erre ötöt akarok majd nyomni :) Sajnos jónéhány helyesírási, fogalmazási "érdekesség" van még benne... Most nincs idõm tüzetesebben átnézni és javítani rajta, mert itt az idõnk, megyünk a szaunába :->>> Addig is fusd át, vadászd le legalább az elütéseket. -- CsTom 2005. október 14., 19:54 (CEST)[válasz]


    • Zsolt, en sem pontoztam le negatiovan a te Francia Becsuletrend cikkedet, pedig szavaztal ra. Ne szokjatok ra erre! --Math 2005. október 17., 11:48 (CEST)[válasz]
      • bocs, az Fekist cikke; igaz, én kezdtem el, de ő (szerencsére) teljesen átírta. Más: Mért legyél te tisztességes, kibannolnak úgy is? :) – Váradi Zsolt 2005. október 17., 11:51 (CEST)[válasz]
      • Az bizony a te cikked is. Namost innentol belefutottatok abba , hogy a "kinek a cikke" dolog hulyeseg. Gratulalok! Ez a banolasos fenyegetozesed gusztustalan. Egyebkent eddig is szavaztam a cikkeimre, es nem volt baj. Mindig uj szabalyokat talaltok ki, es mindig utolag. Onkenyesk hatalmaskodas, amit csinaltok. --Math 2005. október 17., 12:04 (CEST)[válasz]
        • A tízperces hírnévért való tolakodásod a gusztustalan.
        • Az utolsó tartalmas módosításom az augusztusi 31-ei. Lécci, vesd össze Fekist jelenlegi verziójával: a címén kívül más egyezés nemigen van
        • Eszem ágában sincs kidobni senkit, csupán úgy tűnik a mai dühöngésed, hogy na mosmá neked úgyis mindegy… Ne legyen önbeteljesítő jóslat.
        • Szabály? Illem, kérlek szépen, jóízlés – csak ennyi kellene – Váradi Zsolt 2005. október 17., 12:10 (CEST)[válasz]
        • No akkor ha visszavonod a becsuletrendre adott szavazatodat, visszavonom en is az ide adott szavazatomat. Ha igazan tolakodnek, akkr bizonyara nem szavaztam volna egy csomo masik szocikkre, plane nem olyanra, ami ezzel siman megelozi ezt. Ugyhogy szerintem egy kicsit fordulj magadba, mielott hulyesegeket irogatsz! Zsigerkedni, haboruzni, hulye vadaskodasokat irni, azt tudsz. Es csak azt. --Math 2005. október 17., 12:18 (CEST)[válasz]
      • Math, ez önértékelés kérdése. Írd ide, h szerinted rendben való dolog az, h a saját cikkedre szavazol és én visszaírom azt a jelentéktelen 3 pontomat. Köszi NCurse 2005. október 17., 12:12 (CEST)[válasz]
      • Szerintem rendjenvalo. Ket okbol: 1) Mint lathato, a "sajat cikk" nem deifnialhato pontosan, vannak atmenetek. 2) Ha valaki szeretne szavazni az itt levo cikkekre, es miert is ne akarna, akkor miert hozna ezzel magat hatranyba, hogy a sajatjara nem szavaz, csak masokra? 3) Ez nem ok, hanem megjegyzes, hogy en soha masnal nem kifogasoltam ilyet, es az onjelolest sem. Tehat igazsagos,e s kovetkezetes vagyok. Zsolt nem az. --Math 2005. október 17., 12:15 (CEST)[válasz]
      • Az első pont korrekt, habár mind tudunk már különbséget tenni szerző és szerzőcske között, de hivatalosan tényleg nincs határ. A második pontról annyit, h nem vitázok, ez nevelés kérdése. Remélem pár év múlva, ha ezt a pontodat visszaolvasod, lesütöd a szemed. A harmadik pontot nem is értem mire írtad. De teljesen mind1, visszaírom a pontot, let it be, úgysem érsz vele sokat, itt nem a pont a lényeg, hanem az elvek. Üdv NCurse 2005. október 17., 12:23 (CEST)[válasz]
      • Rendben, kosz a 3 pontot. A lelkiismeretem tiszta. Valoban szeretnek szavazni masokra is, es kozben nem szeretnem magamat hatranyba hozni azzal, hogy sok mas cikkre szavazok. Nekem is vannak elveim, amire masok futyulnek. --Math 2005. október 17., 14:19 (CEST)[válasz]


NZS nem pontozta, csak legálisan jelölte a cikkét. – Váradi Zsolt 2005. október 17., 11:53 (CEST)[válasz]
  • NCurse: miert, a gorol, becsuletrendrol eddig meg nem hallottal?:) Szerintem ha mar ugyis kepekre megyunk, akkor azzala zt modntuk, hogy az a lenyeg, hogy erdekes, csalogato legyen. A szaunabol egyebkent el lehet erni sok kulturalis, tortenelmi szocikket.


Hegedűoktett

Összesen: 18 pont

Elég elvont téma, de szerintem nyugodtan lehetne címlaptéma. Kár, hogy a fránya eidinburghiakkal nem tudtam meg egyezni a képek ügyében, így most csak ilyen szegényes illusztrációra futja... --NZs 2005. október 15., 22:42 (CEST) (ja igen, és teszek rá, hogy önjelölés)[válasz]

Fájl:Violin octet.jpeg

A hegedűoktett vagy „Új hegedűcsalád” egy próbálkozás a vonós hangszerek megújítására. Az ötlet megalkotója Carleen Hutchins, aki az ötletre a vertikális brácsa kifejlesztésekor jött rá, miszerint a vonós hangszerek sokkal szebb és erősebb hangot adnak, hogyha az elő- és hátlap rezgésének magassága megegyezik a második legmagasabb húr, a két lap közötti terület rezgésének magassága pedig a második legmélyebb húr hangmagasságával. Az oktettben végül a három legmélyebb hangszer kivételével érvényesült ez a szabály. A mélyeknél (bariton, basszus, kontrabasszus) ez a rezgésszám pár hanggal lejjebb van, igazodva az előadóművészek kéréséhez. Később a két középső hangszernél (alt és tenor) ezeket a rezgésszámokat megemelték, hogy ne legyen olyan mély és sötét a hangjuk.

A gambák óta ez az első hiánytalan vonós hangszercsalád, mivel a hegedű család tagjainak hangja minőségben igen eltérő, és elég heterogén képet mutat. Ezen kívül ezen hangszerek már megfelelnek a 20.- 21. század akkusztikai követelményeinek.



Hárfa

Összesen: 5 pont

Nah, megpróbálkoznék valami populárisabb cikkel is. Majd még egy kicsit dolgozok rajta amíg kikerül, de buzdítok mindenkit hasonlókra :-)

Kérem mindenkit, hogy ne a képek liszencét, hanem a tartalmat pontozza... --NZs 2005. október 21., 16:29 (CEST)[válasz]

A hárfa egy pengetős hangszer. Az emberiség egyik legősibb hangszere, amely feltehetőleg Egyiptomból vagy Mezopotámiából származik, bár a rómaiak a hárfát sohsem fogadták be. Szinte az összes földrészen megtalálhatjuk: Afrika, Európa, Amerika és Ázsia egyformán otthonának tekinthető.

Az ókorban pszaltérion, magadisz és szambüké néven is léteztek variánsai. Ezek a hangszerek később népi hangszerekké váltak. A középkorban viszont a hárfa és társai a főurak kedvelt hangszerei lettek. A 16. századra jelentősége igen megcsappant, bár Walesen kívül német földön és Spanyolországban kedvelték. Ebben az időben a húrok nem a később használatos esztergált gombocskákkal kapcsolódtak a hangszerhez, hanem kis fakampók segítségével. Mivel a húrok általában nekiverődtek a kampóknak, jellegzetes mellékzörej keletkezett. A continuo korszakban korszakban a hárfa egyáltalán nem játszott jelentős szerepet. A Basso Continuo egyik lehetséges vagy előírt hangszere volt. Ekkoriban kezdődtek meg a kísérletek a hangszer kromatizálására. A klasszicizmusban a pengetős hangszerek eltűnését figyelhetjük meg: egyedül a hárfa maradt talpon.


Gén

Összesen: 28 pont

Szégyellem magam, hogy saját cikket kell jelöljek, de a magyar Wiki 2004 tavasza óta vár egy velejéig természettudományos cikkre. Bármilyen javításra kész vagyok vele kapcsolatban. NCurse 2005. október 20., 18:25 (CEST)[válasz]

A gének olyan nukleinsav szakaszok a sejtek magjainak kromoszómáiban, melyek a szervezet működését és növekedését befolyásoló fehérjék szabályozásához és előállításához szükséges információkat tartalmazzák. A géneket az utódok szüleiktől öröklik a szaporodási folyamat során.

A DNS-nek mint genetikai anyagnak a leírása, a biotechnológia fejlődése és a humán genom feltérképezésének sikerei miatt az egyre gyakrabban használt „gén” szó pontos meghatározása a molekuláris biológiára hárult.

Molekuláris biológiai értelemben, a gén a DNS olyan része, amelyet a sejt mRNS-be ír át, majd a fehérjeszintézis (transzláció) során, annak egy részéből származó információ alapján, fehérjét készít.

A mindennapi beszédben a gént általában valamilyen öröklött betegséggel vagy állapottal hozzák összefüggésbe, mint például az elhízást okozó gén. A biológusok azonban allélekre, mutációkra hivatkoznak, amelyek kapcsolatban állnak az elhízással. Az eltérő álláspont oka az, hogy a biológusok tudják: a géneken kívül számos tényező játszik szerepet abban, az egyén elhízik-e vagy sem. Ilyenek a születés előtti állapotok, metabolikus zavarok, a kulturális környezet, táplálkozás, stb.


Közzétett összefoglalók

Lásd: Kiemelt szócikkek