ÉME Mesteriskola

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Regasterios (vitalap | szerkesztései) 2021. április 13., 18:09-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (törölt kép linkje ki)
ÉME Mesteriskola

A Mesteriskola székháza
A Mesteriskola székháza
Alapítva1953.
AlapítóMagyar Építőművészek Szövetsége
Hely Magyarország, Budapest
Korábbi neveiMÉSZ Mesteriskola
Típusposztgraduális képzés
Elérhetőség
Cím1088 Budapest, Ötpacsirta utca 2.
Elhelyezkedése
ÉME Mesteriskola (Budapest VIII. kerülete)
ÉME Mesteriskola
ÉME Mesteriskola
Pozíció Budapest VIII. kerülete térképén
é. sz. 47° 29′ 24″, k. h. 19° 03′ 52″Koordináták: é. sz. 47° 29′ 24″, k. h. 19° 03′ 52″
Az ÉME Mesteriskola weboldala

Az ÉME Mesteriskola (korábban: MÉSZ Mesteriskola) 1953 óta működő, kétéves posztgraduális építészeti képzés Magyarországon. 19571992 között a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ), 1992 óta az Építész Mester Egylet (ÉME) felel működéséért. Vezetője 2017-es haláláig Arnóth Lajos Széchenyi-díjas építész volt.

Története

A Mesteriskola létrehozásának gondolata 1953-ban merült fel, két évvel a Magyar Építőművészek Szövetségének újjáalakítását követően. A képzés célja az volt, hogy a tömegessé váló egyetemi építészképzést követően, egy kétéves ciklusban közvetlen mester-tanítvány kapcsolatban lehessen a szakmát elsajátítani, illetve előadások, beszélgetések, közös programok során megismerkedni a magyar és a nemzetközi építészeti elmélettel és gyakorlattal. A Mesteriskola első ciklusát, 21 fiatal részvételével 1953-55 között id. Janáky István vezette, a nyolc mester (más néven „vezető építész”) között ott volt Weichinger Károly, Rimanóczy Gyula, Nyíri István. Az iskola vezetésére 1957-ben hallgatók és mesterek együttesen kérték fel Szendrői Jenőt, aki 2000-ig, haláláig betöltötte ezt a posztot.

Szendrői megfogalmazásában az iskola „minőségképzési törekvése – a Németh László-i gondolat jegyében – egész fennállása alatt a kontraszelekcióval szemben áll”. 1960-ban politikai nyomásra betiltották a Mesteriskolát. Erről Szendrői azt írta: „...úgy vélem, hogy elsősorban az elitképzés vádja volt a döntő, mert ez az elmúlt évtizedekben nemcsak az építészeknél, országosan előkerülő vitaként szerepelt.”[1] Csak 1970-ben indulhatott újra, Fiatal Építészek Köre néven; eredeti nevét a hat FÉK-ciklus után a VII. ciklusra, 1982-84-ben vette vissza. (A mai számozás az 1970-től indulót követi.) 2000-től 2017-es haláláig az iskola vezetője Arnóth Lajos volt.

A képzés 2 évfolyamos, azaz négy szemesztert foglal magába, és kéthetente két napot vesz igénybe. A kínált programok között előadások, konferenciák, műteremlátogatások, épületlátogatások, zártkörű tervpályázatok, tanulmányutak szerepelnek. Míg korábban a Mesteriskola elvégzése a MÉSZ-tagság megszerzésének feltétele volt, addig ma a képzés egyik fő célja lehetőséget teremteni a fiatal építészeknek az egymással és az idősebb generációval történő kapcsolatfelvételre.

Tagság, jelentkezés

A Mesteriskola hallgatója lehet minden, magyarországi építészeti felsőoktatásban diplomázott és legalább egyéves gyakorlattal rendelkező építész, amennyiben a ciklus alatt más posztgraduális képzésben nem vesz részt. A jelentkezés korhatáros, 2008-ban ez 35 év volt.[2] A jelentkezéshez szakmai önéletrajzot, a diploma másolatát, munkahelyi hozzájárulást és szakmai ajánlást szükséges benyújtani. A jelentkezők a Mesteriskola Tanulmányi Bizottsága által kiírt tervpályázaton vesznek részt, a felvétel ennek eredménye, a benyújtott anyag és a személyes beszélgetés függvénye. Általában a jelentkezők 20-25%-át veszik fel.[3]

Jegyzetek

  1. Arnóth Lajos: A minőség keresése - Szendrői Jenő emlékezete (magyar nyelven) (html). epiteszforum.hu, 2001. március 22. (Hozzáférés: 2011. augusztus 26.)
  2. Jelentkezés a MESTERISKOLA XX. ciklusára (magyar nyelven) (html). epiteszforum.hu, 2008. május 30. (Hozzáférés: 2011. augusztus 26.)
  3. Arnóth Lajos: A XIX. ciklus búcsúztatása, a XX. ciklus köszöntése (magyar nyelven) (html). epiteszforum.hu, 2008. november 20. (Hozzáférés: 2011. augusztus 26.)

Források

Arnóth Lajos: Mesteriskola. In: MESTERiskola. Folytatás, 26 fiatal építész. Kiállítási katalógus a 2005-ös Budapesti Őszi Fesztivál keretében rendezett tárlathoz.

További információk

A Mesteriskola honlapja a korábbi honlap archiválva