Galápagosi gerle

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(Zenaida galapagoensis szócikkből átirányítva)
Galápagosi gerle
Természetvédelmi státusz
{{{status}}}
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Altörzság: Állkapcsosok (Gnathostomata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Csoport: Magzatburkosok (Amniota)
Osztály: Madarak (Aves)
Csoport: Carinatae
Alosztály: Neornithes
Alosztályág: Újmadárszabásúak (Neognathae)
Öregrend: Neoaves
Csoport: Columbea
Csoport: Columbimorphae
Rend: Galambalakúak (Columbiformes)
Család: Galambfélék (Columbidae)
Alcsalád: Galambformák (Columbinae)
Nem: Zenaida
Faj: Z. galapagoensis
Tudományos név
Zenaida galapagoensis
Gould, 1839
Szinonimák
  • Nesopelia galapagoensis
Elterjedés
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Galápagosi gerle témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Galápagosi gerle témájú médiaállományokat és Galápagosi gerle témájú kategóriát.

A galápagosi gerle (Zenaida galapagoensis) a madarak osztályának galambalakúak (Columbiformes) rendjébe és a galambfélék (Columbidae) családjába tartozó faj.[1][2]

Rendszerezése[szerkesztés]

A fajt John Gould svájci ornitológus írta le 1839-ben. Sorolták a Nesopelia nembe egyetlen fajként Nesopelia galapagoensis néven is.[3]

Előfordulása[szerkesztés]

Az Ecuadorhoz tartozó, Galápagos-szigetek területén honos, a szigetcsoport endemikus faja és egyben egyetlen képviselője a galambfélék családjának a szigeteken.

A szigetek zömét adó sziklás, félsivatagi területeken honos. Előfordul a bozótosokban és a szigetekre jellemző fügekaktusz (Opuntia) erdőkben is.

Megjelenése[szerkesztés]

Testhossza 23 centiméter, testtömege 67-92 gramm.[4] Elsősorban talajlakó életmódjának köszönhetően lábai viszonylag hosszúak. Feje, háta és rövid farkának felső része egyszínű rozsdabarna. Váll és külső szárnyevezőtollai is rozsdabarnák, de ezeken fekete foltok láthatóak. A fekete foltokat a vállakon széles, fehér színű gyűrű veszi körül. Torka és nyaka fakó rozsdaszínű, némi ibolyás fénnyel. Hasa vöröses szürke. Arcrészén két sötétbarna csík van, sötét szemeit világoskék és fekete szemgyűrűk szegélyezik. Feketével keretezett, megnyúlt csepp alakú fehér fülfoltjai jellegzetesek. Csőre szürke, lábai hússzínűek. A két ivar megjelenése hasonló, a tojó azonban valamivel kisebb termetű, mint a hím.

Életmódja[szerkesztés]

Elsősorban talajlakó faj. Mivel a szigeteken nem éltek emlős ragadozók, nem volt ami elől gyorsan, repülve kellett volna menekülnie. Röpképességét nem veszítette azonban el, mivel éjszakánként fel szokott ülni a kaktuszfákra és a szintén endemikus galápagosi ölyv elől is repülve menekül. Csapatosan a talajon keresgéli magvakból álló táplálékukat. Az esős időszak során kaktuszvirágokat és hernyókat is fogyaszt.

Szaporodása[szerkesztés]

Fákra, bokrokra vagy sziklákra készíti fészkét. Sokszor a szigeteken honos galápagos-szigeteki csúfolórigó (Nesomimus parvulus) elhagyott fészkeit foglalja el. Költésenként két tojást rak.

Természetvédelmi helyzete[szerkesztés]

Korábban általánosan elterjedt faj volt a szigeteken. Jelenleg is gyakori fajnak számít, de a lakott szigeteken eléggé megritkult a meghonosodott macskák miatt. Mivel azonban még sok ragadozómentes sziget van a szigetcsoportban, ahol háborítatlanul élhet, a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján a nem fenyegetett fajként szerepel.

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. A Jboyd.net rendszerbesorolása. (Hozzáférés: 2021. november 12.)
  2. A taxon adatlapja az ITIS adatbázisában. Integrated Taxonomic Information System. (Hozzáférés: 2021. november 12.)
  3. Avibase. (Hozzáférés: 2021. november 12.)
  4. Oiseaux.net. (Hozzáférés: 2021. november 12.)

Források[szerkesztés]

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Galapagostaube című német Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk[szerkesztés]