Wikipédia:Közlekedésműhely/Alapfogalmak

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Közlekedésműhely – Alapfogalmak listája

Fogalommagyarázatok[szerkesztés]

Alvállalkozó[szerkesztés]

„Saját eszköz- és/vagy személyállománnyal rendelkező társulás, mely az alaptevékenységet a számára szerződésben meghatározott járatokon és feltételekkel működteti.”[1]

Forgalmi zavar[szerkesztés]

„A közösségi közlekedés meghatározott rendjének járművek haladását akadályozó tényezők miatti ellehetetlenülése.”[1]

Hálózat[szerkesztés]

#közlekedési hálózat

Közlekedési hálózat[szerkesztés]

„Azon útvonalak és kötöttpályás közlekedési vonalak összessége, amelyeken a #közösségi közlekedés történik.”[1] Beszélhetünk autóbusz-, villamos-, trolibusz-, HÉV-, illetve metróhálózatról.

Közforgalmú menetrend[szerkesztés]

„Kihirdetett (nyilvános) szolgáltatási előírás, amely a közlekedési rendet határozza meg, tartalmaznia kell a járművek közlekedésének útvonalát, állomásait, és megállóhelyeit, a közlekedés időszakát és időpontját, amikor a járművek a megállóhelyekről indulnak és oda érkeznek.”[1] Lásd a menetrend cikket.

Közösségi közlekedés[szerkesztés]

„Alapvető utazási igényeket kiszolgáló szolgáltatás, mely meghatározott viszonylatokon és paraméterek szerint, szabályozott ár ellenében történik.”[1]

Paraméterek[szerkesztés]

„A viszonylatokon érvényes főbb menetrendi adatok (járműtípus, járatgyakoriság, üzemidő, stb.)”[1]

Üzemidő[szerkesztés]

A járatok napi első indulási, és utolsó érkezési idejével behatárolt idő.

Viszonylat[szerkesztés]

viszonylat – útvonal – járat

A városi közösségi közlekedési hálózat eleme. A viszonylatokra a gyakorlatban a viszonylatjelzéssel (általában viszonylatszámmal) hivatkoznak. A viszonylatjelzéshez rendelik hozzá a megállóhelyeket – ideértve az induló és érkező végállomást –, valamint az útvonalat és a járatokat.

„Két végpont között adott útvonalon és megállókkal definiált közlekedési szolgáltatás, melyet a viszonylatjelzés (szám, betű, vagy név) különböztet meg a más hasonló szolgáltatásoktól.”[1]

Útvonal[szerkesztés]

A városi közlekedési pályák („mindent” ideértve: közút, villamospálya, vasút, trolibusz-felsővezeték, stb.) azon elemei, amelyeket egy adott viszonylat az induló és az érkező végállomás között igénybe vesz.

Fejállomás[szerkesztés]

Menetidő[szerkesztés]

Menetrend[szerkesztés]

#közforgalmú menetrend

Megállóhely(ek)[szerkesztés]

Hármas megállóhely (MM+M)[szerkesztés]

A hármas megállóhely (MM+M) Budapesten hivatalosan 2008 utolsó negyedéve óta létezik. Eddig 3 megállóhely lett hármasnak minősítve: Blaha Lujza tér (Keleti pályaudvar felé) és a Ferenciek tere (Dél-Buda, ill. a Keleti pályudvar felé). Ezekre a megállókra a következő szabályok vonatkoznak: A harmadiknak odaérkező busz (nappal) ajtót kell nyisson a leszálló utasok számára, majd a megálló elején újból megáll (a felszálló utasok miatt). A kijelölt megállók elég hosszúak ahhoz, hogy három busz biztonságosan meg tudjon állni, és az utasforgalom is kiemelkedő. ( megjegyzés: Egyes buszvezetők ezt korábban is megtették, de ez szabályellenes volt.) Éjszaka a megállók továbbra is kettes megállóként üzemelnek. A rövidítésben szereplő pluszjel arra utal, hogy: 1) a harmadik busznak újból meg kell állnia, 2) éjszaka kettes megállóhelyként üzemel.

Végállomás[szerkesztés]

Útirány[szerkesztés]

Az irányra általában a két végállomás nevével, esetleg a köztes közterületek felsorolásával hivatkoznak.

Útvonaldiagram[szerkesztés]

A tömegközlekedési útvonalat, az útvonal fontosabb objektumait (végállomások, megállóhelyek, hidak, vasúti átjáró, városhatár stb.) bemutató sematikus ábra.

Járat[szerkesztés]

A járatokra rendszerint az indulási időponttal hivatkoznak. (Szokásos gyakorlat, hogy a 10 percnél sűrűbben indított járatok esetén, a városi közlekedés sajátosságai miatt, az indulási időpontok helyett a járatsűrűséget adják meg.)


22-es busz (Kecskemét) - hurokjárat
Noszlopy Gáspár park
Talfája köz
Budai kapu
Hőközpont
Irinyi utca
Irinyi utca 50.
Március 15. utca 40.
Március 15. utca 51.
Sztk
  Új Megyei Kórház teherporta
Új Megyei Kórház
  Gyógypedagógia
Bányai Júlia Gimnázium
  Strand
Széchenyi körút
  Csabai Géza körút (kórház)
Serfőző utca
  Uszoda
Katona József Gimnázium
21-1-es busz (Kecskemét) - körjárat
Noszlopy Gáspár park
    Vasútállomás
Talfája köz
    KTE Sporttelep
Budai kapu
    Búzaszentelő utca
Hőközpont
    Kurucz tér
Akadémia körút 14.
    Mezei utca
Akadémia körút 46.
    Szultán utca
Sztk
    Árpád körút 17.
Új Megyei Kórház
    Serfőző utca
Bányai Júlia Gimnázium
    Széchenyi körút
25-ös busz (Sopron) - céljárat
Táncsics Mihály utca, Határőr laktanya
város határ
Bécsi út, határátkelő

Hurokjárat[szerkesztés]

Például elindul az autóbusz a belvárosi végállomásról, megy egy útvonalon, majd az alacsonyabb laksűrűségű területre érve hurkot (kört) jár be, így feltárva a ritkábban lakott külvárosi területet, majd – ugyanazon az útvonalon, ahol jött – visszamegy a belvárosi végállomásra. A külvárosban nincs végállomása, vagy csak jelképes végállomása van a követési idők kiegyenlítésének céljából. Az oda-vissza irány fogalma részben értelmezhető. (Tehát pl. a kecskeméti 22-esnek egyetlen Strand megállóhelye, de két Hőközpont megállóhelye van – egy oda, egy vissza irányban.)

Körjárat, körforgalmi járat, körforgalom[szerkesztés]

Rögtön hurokkal indít, az oda-vissza irány fogalma nem speciálisan értelmezhető. Egyetlen végállomása van. (A kecskeméti 21-es körjáratnak egyébként azért 21-1-es a becses neve, mert pár éve még volt egy 21-2-es busz, ami ugyanazon az útvonalon, de ellentétes irányban ment körbe.)

Alapjárat[szerkesztés]

Az alapjáratok az útvonalon rendszeresített valamennyi megállóhelyen megállnak. Viszonylatjelzésük általában betűt nem tartalmaz (pl. 7, 178).

Betétjárat[szerkesztés]

A betétjáratok mindig egy alapjárathoz kapcsolódnak. Rövidített útvonalon közlekednek, a viszonylat forgalmasabb szakaszán segítik az utazást. Egy alapjáratnak több betétjárata is lehet. A betétjáratokat általában A, B, C... betűkkel jelölik (pl. 16A, 66B).

Y-járat / elágazójárat[szerkesztés]

Az Y-járat (vagy elágazójárat), az alapjárat útvonalától részben eltérő betétjárat. Korábban az alapjárat száma utáni Y (pl. 99Y, 132Y) betűvel jelölték, de napjainkban nincs bevett, állandó jelzés rá: Az Y jelölést alkalmazzák például Debrecenben, Egerben, Kaposváron, Nagykanizsán, Sopronban, Szolnokon, Pécsett, ugyanakkor jelölhetik 100-as előjellel (pl. 38 → 138), B betűvel (pl. 37 → 37B), de sokszor egyáltalán nem jelölik, hanem külön viszonylatjelzést kap (pl. 4-es és 6-os villamosok; 54-es, 55-ös autóbuszok).

Expresszjárat, gyorsjárat[szerkesztés]

Az expresszjáratok (gyorsjáratok) rendszerint csak az útvonalukba eső fontosabb, forgalmasabb megállóhelyeken (átszállóhelyeken) állnak meg, ezzel rövidítve a menetidőt az utasok célhelyre való gyorsabb eljutása érdekében. Budapesten E betűvel, más helyeken a régi módszer szerint 100-as számmal és/vagy piros számokkal jelölik (pl. 7E, 200E).

Zónázó járat[szerkesztés]

A zónázó járatok célja egy adott (általában külső) városrészben lakó utasok lehető leggyorsabb eljuttatása a város belsőbb területén lévő közlekedési csomópontba. A belvárosi szakaszon expresszjáratként, a külvárosi területen alapjáratként közlekedik (pl. 20E, 23E, 97E, 261E).

Céljárat[szerkesztés]

A céljárat csak a két végállomáson áll meg, az érintett köztes megállóhelyeken nem.

sugaras (félátmérős) járat[szerkesztés]

Különjárat[szerkesztés]

Nem menetrend szerint közlekedő járat!

Szerződéses járat[szerkesztés]

Menetrend szerint közlekedő járat! Általában gyárakkal, áruházakkal kötött szerződés által közlekedtetett járat. (pl. 224-es busz)

Szolgálati járat[szerkesztés]

Buszsofőrök közt: üresjárat. Nem menetrend szerint közlekedő járat és nem szállít utasokat!

Garázsmenet[szerkesztés]

Nem menetrend szerint közlekedő járat és nem szállít utasokat!

Átmérős járat[szerkesztés]

Gyakran használt rövidítések[szerkesztés]

aut.áll. autóbusz-állomás
aut.ford. autóbusz-forduló
aut.vt. autóbusz-váróterem
bej.út bejárati út
H HÉV-állomás
HÉV Helyiérdekű vasút
M megállóhely[2] vagy metróállomás[3]
mh. megállóhely
M+H metró- és HÉV-állomás
MM kettős megállóhely
MM+M hármas megállóhely
pu. pályaudvar
vá. végállomás vagy vasútállomás
vh. városháza
vmh. vasúti megállóhely
vt. váróterem

Lásd még[szerkesztés]

Források, jegyzetek[szerkesztés]

  1. a b c d e f g BKV ÜSZ 2010
  2. Akkor, ha a megállót jelző kék tábla alatt van.
  3. Megállóhely nevében jelzik (pl. Széll Kálmán tér M, Kelenföld vasútállomás M).

Külső hivatkozások[szerkesztés]