Spanyol labdarúgó-bajnokság (harmadosztály)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Spanyol labdarúgó-bajnokság
(Segunda División B)
LaLiga.png
A Segunda División B logója
A bajnokság adatai
Alapítva 1977
Ország  Spanyolország
Csapatok száma 20
Feljutás Segunda División
Kiesés Tercera División
Címvédő Real Unión
FC Cartagena
CD Alcoyano
Cádiz CF
Honlap A bajnokság honlapja
Kupák
Nemzeti kupák Copa del Rey
Copa Federación
Jelenlegi szezon
Segunda División B 2009-10

A spanyol labdarúgó-bajnokság harmadosztálya, hivatalos nevén a Segunda División B a spanyol labdarúgás harmadik legmagasabb osztálya. A bajnokságban összesen 80 klub szerepel, 4 darab 20 fős csoportba osztva. A másodosztályba egy egyedi lebonyolítású rájátszás után 4 csapat juthat fel.

Története[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Az első harmadosztályú szezont 1928–1929-ben rendezték meg. Ez ekkor még egy rövid életű sorozat volt, ugyanis sokáig nem rendezték meg. Az első szezon 10 csapat részvételével zajlott, a bajnok a Cultural y Deportiva Leonesa lett. Ezután a bajnokságot nem rendezték meg, helyette, hasonlóan a magyar NB1/B-NB2-változtatásokhoz, a Tercera División lépett a Segunda B helyébe. A Segunda B-t legközelebb 1977-ben hívták ismét életre, míg a Tercera Divisiónt „lefokozták” negyedosztállyá. A kezdetekkor ebben az osztályban még csak 2 csoportra osztották a klubokat. A harmadik és a negyedik csoportot 1987-ben adták hozzá.

A csapatok rangsora az itt eltöltött szezonok alapján[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Poz. Csapat Szezonok
1. Pontevedra CF 28
2. Cultural Leonesa 27
3. Barakaldo CF 25
4. CA Osasuna B 25
5. Real Jaén 24
6. Real Sociedad B 24
7. CE L'Hospitalet 23
8. CD Ourense 22
9. Gimnàstic de Tarragona 22
10. UD Melilla 22
11. Sevilla Atlético 21
12. Granada CF 21
13. Atlético de Madrid B 21
Poz. Csapat Szezonok
14. Córdoba CF 20
15. Real Zaragoza B 20
16. Bilbao Athletic 20
17. CD Lugo 20
18. Sporting de Gijón B 20
20. Talavera CF 19
20. Racing de Ferrol 19
21. CD Alcoyano 19
22. Zamora CF 18
23. UE Figueres 17
24. Xerez CD 17
25. FC Andorra 17
26. Barcelona Atlètic 17
Poz. Csapat Szezonok
27. Real Unión 17
28. Terrassa FC 17
29. UE Lleida 17
30. SD Lemona 17
31. Benidorm CD 17
32. Real Betis B 17
33. Gimnástica Torrelavega 16
34. CD Badajoz 16
35. SD Huesca 16
36. RSD Alcalá 16
37. UDA Gramenet 16
38. SD Ponferradina 16
39. Real Avilés 15

A 2013-2014-es szezon csapatai[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

1. csoport[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Csapat Elnök Vezetőedző Kapitány
Avilés ESP Josu Uribe ESP José María Tejero ESP Miguel López Cedrón
Burgos ESP Juan Carlos Barriocanal ESP Ramón Calderé ESP Mikel Aurreko
Caudal ESP Roberto Ardura Espín ESP Juan Fidalgo ESP Sergio Segura
Celta B ESP Carlos Mouriño ESP Pichi Lucas ESP David Añón
Compostela ESP Antonio Quinteiro ESP Fredi Álvarez ESP Manuel Castiñerias
Coruxo ESP Gustavo Falque ESP Antonio Gómez EQG Yago Alonso
Cultural ESP Junta Gestora ESP Luis Cembranos ESP Valdés
Guijuelo ESP Jorge Hernández ESP Sito Cenzual ESP José Romero
SD Logroñés ESP Eduardo Guerra Díez ESP Agustín Abadía ESP Miguel
UD Logroñés ESP Pedro Martínez ESP Raúl Llona ESP Raúl Torres
Marino de Luanco ESP Luis Gallego González ESP José Luis Quirós ESP Titi
Noja ESP Emérito López Crespo ESP Ángel Viadero ESP Iñaki Bollaín
Ourense ESP Alejandro Estévez ESP Luisito ESP Jaime Noguerol
Racing Ferrol ESP Isidro Silveira Cameselle ESP José Manuel Aira ESP Carlos
Racing Santander ESP Ángel Lavín ESP Paco Fernández ESP Francis Pérez
Real Oviedo ESP Sabino López ESP José Carlos Granero ESP Diego Cervero
Salamanca ESP Juan José Hidalgo ARG Gustavo Siviero ESP Pablo Redondo
Sporting Gijón B ESP Manuel Vega-Arango ESP Abelardo Fernández ESP Alain Álvarez
Tropezón ESP Valentín Gutierrez ESP Lolo Herrera ESP Mora
Zamora ESP Maximino Martín ESP Roberto Aguirre ESP Hugo


2. csoport[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Csapat Elnök Vezetőedző Kapitány
Amorebieta ESP Jagoba Barrenetxea Zairrusta ESP Xabier Barandalla ESP Cristian Alberdi
Athletic Bilbao B ESP Josu Urrutia ESP José Ángel Ziganda ESP Jonxa Vidal
Atlético Madrid B ESP Enrique Cerezo ESP Alfredo Santaelena ESP César Ortiz
Barakaldo ESP Alberto Romero ESP Iñaki Zurimendi ESP Eneko Rubio
Conquense ESP Jesús Fernandez Ruiz ESP Jordi Fabregat ESP Aridani Arbelo
Fuenlabrada ESP Miguel Ángel Arto SRB Josip Višnjić ESP Sergio Pachón
Getafe B ESP Ángel Torres Sánchez ESP José Francisco Molina ESP Eloy Miguel Villodres
Huesca ESP Fernando Losfablos ESP Pablo Alfaro ESP Juanjo Camacho
Las Palmas At. ESP Miguel Ángel Ramírez ESP Víctor Afonso ESP Ale Martín
Laudio ESP Santos Arrazuria ESP Ramón Castelo ESP Carlos González
Leganés ESP María Victoria Pavón ESP Asier Garitano ESP Rubén Falcón
Puerta Bonita ESP Manuel Campa Valle ESP Juan José Granero ESP Alfonso Alcalde
Real Madrid C ESP Florentino Pérez ESP Manolo Díaz ESP Álvaro López
Peña Sport ESP Rafa del Amo ESP Sergio Amatriain ESP Miguel Ainzua
Real Sociedad B ESP Jokin Aperribay ESP Asier Santana ESP Iosu Ozkoidi
Real Unión ESP Ricardo García Arias ESP Sergio Francisco Ramos ESP Xabier Otermin
Sariñena ESP Joaquín Manuel López ESP Álex Monserrate ESP Aitor Agoiz
Sestao River ESP Martxi ESP Angel Viadero ESP Mikel Arrizabalaga
Toledo ESP Fernando Collado ESP Abraham García ESP Javier Sánchez
Tudelano ESP Jesús Miranda Murillo ESP Juan Carlos Beltrán ESP Fernando Esparza


3. csoport[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Csapat Elnök Vezetőedző Kapitány
Alcoyano ESP Juan Serrano Morillas ESP David Porras Navarro ESP Jorge Devesa
Baleares ESP Fernando Crespí ESP Nico López ESP Isma Vilaboa
Badalona ESP Miquel Angel Sánchez ESP Albert Càmara ESP Alejandro Vázquez
Costància ESP Antoni Ramis ESP Joan Esteva ESP Juanpe Berga
Elche B ESP José Sepulcre ESP Vicente Mir ESP Yerai Patiño
Espanyol B ESP Joan Collet ESP Manuel Márquez ESP Héctor Rodríguez Ramos
Gimnàstic ESP Josep Maria Andreu ESP Santi Castillejo ESP Rubén Pérez Chueca
Huracán Valencia ESP Toni Hernández ESP Iñaki Alonso Paraguay Ángel Amarilla
L'Hospitalet ESP Miguel García del Valle ARG Martín Posse ESP Alan Liesegang
Levante B ESP Quico Catalán ESP José Antonio Gómez ESP José Higón
Llagostera ESP Isabel Tarragó ESP Oriol Alsina ESP Pitu
Lleida Esportiu ESP Albert Esteve ESP Toni Seligrat ESP Pau Bosch
Olímpic Xàtiva ESP Alfonso Rus Terol ESP Toni Aparicio ESP Álex Vaquero
Olot ESP Joan Agustí ESP Julio Bañuelos ESP Xavi Ferrón
Ontinyent ESP Luís Ortiz ESP Juan Moreno ESP Borja Lázaro
Prat ESP Luis Quiñonero ESP Agustín Vacas ESP Luis Larios
Reus Deportiu ESP Xavier Llastarri ESP Emili Vicente ESP Fernando Asensio
Sant Andreu ESP Manuel Camino ESP Pedro Belmonte ESP Nakor Bueno
Valencia B ESP Amadeo Salvo ESP Nico Estevez ESP Álex Quintanilla
Villareal B ESP Fernando Roig ESP Lluís Planagumà ESP Juanto


4. csoport[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Bajnokok[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Év 1. csoport 2. csoport 3. csoport 4. csoport
1929 Cultural Leonesa Nem volt Nem volt Nem volt
1977-78 Racing Ferrol Almería Nem volt Nem volt
1978-79 Palencia Levante Nem volt Nem volt
1979-80 Barakaldo Linares Nem volt Nem volt
1980-81 Celta Mallorca Nem volt Nem volt
1981-82 Barcelona B Xerez Nem volt Nem volt
1982-83 Athletic B Granada Nem volt Nem volt
1983-84 Sabadell Lorca Nem volt Nem volt
1984-85 Sestao Rayo Vallecano Nem volt Nem volt
1985-86 Figueres Xerez Nem volt Nem volt
1986-87 Tenerife Nem volt Nem volt Nem volt
1987-88 Eibar Zaragoza B Salamanca Alzira
1988-89 Athletic B Palamós Atlético B Levante
1989-90 Avilés Lleida Albacete Orihuela
1990-91 Real Madrid B Racing Santander Badajoz Barcelona B
1991-92 Salamanca Sant Andreu Cartagena Marbella
1992-93 Salamanca Alavés Murcia Las Palmas
1993-94 Salamanca Alavés Gramenet Extremadura
1994-95 Racing Ferrol Alavés Levante Córdoba
1995-96 Las Palmas Sporting B Levante Jaén
1996-97 Sporting B Aurrerá Gimnàstic Córdoba
1997-98 Cacereño Barakaldo Barcelona B Málaga
1998-99 Getafe Cultural Leonesa Levante Melilla
1999-00 Universidad LPGC Gimnástica Gandía Granada
2000-01 Atlético B Burgos Gramenet Cádiz
2001-02 Barakaldo Barcelona B Real Madrid B Motril
2002-03 Universidad LPGC Real Unión Castellón Algeciras
2003-04 Pontevedra Atlético B Lleida Lanzarote
2004-05 Real Madrid B Ponferradina Alicante Sevilla B
2005-06 Universidad LPGC Salamanca Badalona Cartagena
2006-07 Pontevedra Eibar Alicante Sevilla B
2007-08 Rayo Vallecano SD Ponferradina Girona FC Écija Balompié
2008-09 Real Unión FC Cartagena CD Alcoyano Cádiz CF
2009-10 SD Ponferradina AD Alcorcón UE Sand Andreu Granada CF
2010-11 CD Lugo SD Eibar CE Sabadell FC Real Murcia

További információk[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]