Paracetamol

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
N-Acetyl-p-aminophenol.svg
Paracetamol-3D-balls.png
Paracetamol
IUPAC-név
N-(4-hidroxifenil)etánamid
Kémiai azonosítók
CAS-szám 103-90-2
PubChem 1983
DrugBank APRD00252
ATC kód N02BE01
Kémiai és fizikai tulajdonságok
Kémiai képlet C8H9NO2
Moláris tömeg 151,17 g/mol
Sűrűség 1,263 g/cm3
Oldhatóság (vízben) 1,4 g/100 ml vagy 14
Farmakokinetikai adatok
Biohasznosíthatóság ~100%
Metabolizmus 90 – 95% májban
Biológiai
felezési idő
1–4 óra
Kiválasztás vese
Terápiás előírások
Jogi státusz OTC (US)
unscheduled (AU)
GSL (UK)
Terhességi kategória B (US)
A (AU)
safe
Alkalmazás orális, rektális, intravénás


A paracetamol (INN) vagy acetaminofen egy para-aminofenol származék. A szó a vegyület egyik nevének rövidítése: para-acetamino-fenol.

A paracetamol a fenacetin aktív metabolitja, az egyik legnépszerűbb fájdalomcsillapító. Csökkenti a fájdalmat és a lázat, viszont a szalicilátokkal (például Aspirin) ellentétben gyulladásgátló hatása nincs, mivel a perifériás prosztaglandin-szintézist csak kismértékben gátolja.

A paracetamol kombinálható más fájdalomcsillapító szerekkel: NSAID-ekkel, opioid analgetikumokkal, ahol ezeknek a vegyületeknek a kisebb dózisa is elengedő a hatás kiváltásához, miáltal a mellékhatások ritkábban alakulnak ki.

A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben paracetamolum néven hivatalos.

Mellékhatások[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

A gyógyszer a betegek számára jól tolerálható, kevés mellékhatása van, recept nélkül is kapható.

Ritkán allergiás bőrreakciók és vérképelváltozások jelentkezhetnek. Az ajánlott dózisban biztonsággal alkalmazható.

Túladagolás[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Több paracetamoltartalmú gyógyszer együttes szedése esetén máj- és vesetubulussejt-necrosis alakulhat ki, akut túladagolás esetén pedig akár halálos májkárosodás. Mivel több, teljesen különböző nevű készítményben is megtalálható, minden évben nő a halálos balesetek száma.

A túladagolás felismerését a korai stádiumban megnehezíti, hogy tünetei megegyeznek azzal a tünetegyüttessel, melyre a gyógyszert szedjük. Így a máj hosszabb távú mérgezéses tüneteit (sárgaság, veseleállás, kóma) vesszük csak észre, amiket igen gyorsan beálló halál követ.

Rizikófaktor az is, hogy a terápiás, illetve toxikus dózis nagyon közel van egymáshoz, ezért könnyen túladagolható.

Hatása[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

A paracetamol elsősorban központi idegrendszeri ciklooxigenáz-gátló hatása következtében csökkenti a lázat, fejfájást, illetve kisebb fájdalmak esetén csillapítja a megfázás során kialakuló izom és végtagfájdalmat és a torokfájást.

A paracetamol a hypotalamikus hőszabályzó központra – ami értágítás és izzadás révén növeli a test hőleadását – kifejtett közvetlen hatással csökkenti a lázat. Gátolja az endogén pirogének hatását a hőszabályzó központra (a hipotalamuszra).

A paracetamol gátolja a prosztaglandin szintézist a központi idegrendszerben, de a perifériás gátlása minimális, mégis hatékony fájdalom- és lázcsillapító, ami azzal magyarázható, hogy a ciklooxigenázt a központi idegrendszerben erősebben gátolja, mint a periférián. Analgetikus hatásához a perifériás bradykinin-érzékeny fájdalomérző receptorok blokkolása is hozzátartozik.

Sok nem szteroid gyulladáscsökkentő analgetikummal szemben a paracetamol nem okoz fekélyt az emésztőrendszerben, és nincs hatása a vérlemezke-aggregációra vagy a vérzési időre.

Készítmények[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

A paracetamol számos megfázás, influenza, fejfájás, ízületi- és izomfájdalom elleni szer alkotórésze, többek között Rubophen, Coldrex, Béres Febrilin, Neocitran, Vicetamol, Rhinoval, Miralgin, Saridon, Panadol.

  • ANDREWS ANSWER
  • APC-AC
  • BEN-U-RON
  • BERES FEBRILIN
  • BERES TRINELL PRO
  • COLDREX
  • DOLIPRANE
  • EFFERALGAN
  • FERVEX
  • GRIPPOSTAD
  • MEXALEN
  • MIRALGIN
  • NEO CITRAN
  • NO-SPALGIN
  • NOVOPYRIN
  • PANADOL
  • PARACETAMOL BP
  • PARACETAMOLUM
  • PARAMAX RAPID
  • PARCODIN
  • PERFALGAN
  • RHINOVAL
  • RUBOPHEN
  • SARIDON
  • SCUTAMIL-C
  • SOLPADEINE
  • TABLETTA ANTIDOLORICA FONO VII
  • TALVOSILEN
  • VICETAMOL
  • ZALDIAR

További információk[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]