Agram nemzetközi InterCity
Agram nemzetközi InterCity | ||||
Típus | InterCity | |||
Státusz | aktív | |||
Hely | Magyarország Horvátország | |||
Névadó | Agram | |||
Elődje | Maestral nemzetközi gyors Kvarner nemzetközi IC | |||
Első járat | 1992. május 31. | |||
Jelenlegi üzemeltető | MÁV, HŽ | |||
Vonal kezdete | Budapest-Déli | |||
Vonal vége | Zágráb | |||
Állomások száma | 24 (Magyarországon) | |||
Járatsűrűség | napi egy pár | |||
Vonatszám | IC 201/204 | |||
Vasúti jármű | MÁV V43 sorozat, HŽ 1142 sorozat | |||
Villamos vontatás | 25 kV 50 Hz AC | |||
Pálya tulajdonosa | MÁV, HŽ | |||
A Wikimédia Commons tartalmaz Agram nemzetközi InterCity témájú médiaállományokat. | ||||
Sablon • Wikidata • Segítség |
Az Agram nemzetközi InterCity a Budapest-Déli pályaudvar és Zagreb Glavni kolodvor (Zágráb főpályaudvar) között közlekedik.
Történet[szerkesztés]
1992/1993 menetrendváltástól közlekedik a vonat Budapest és Zágráb között Agram nemzetközi gyorsvonatként. 1992-1993 között a vonat Miskolcról közlekedett Keleti pályaudvar érintésével. 1994/1995 menetrendváltásban a vonat Budapest-Déli pályaudvarról indult. A vonat 2002-2008-ig Zágráb–Salzburg között EuroCityként közlekedett. 2012–13-as menetrendváltástól a vonat ismét a Déli pályaudvaról indult Zágráb felé gyorsvonatként a 2014–15-ös menetrendváltásig, majd a 2016–2017-es menetrendváltásig InterCity-ként. 2016. szeptember 12-étől a 2017–2018-as menetrendváltásig a vonat módosított menetrend szerint közlekedett a 30-as vasútvonal felújítása miatt. A 2017–18-as menetrendváltástól ismét teljes útvonalon közlekedett, de ekkor már nemzetközi gyorsvonatként. A vonat közvetlen kocsikat továbbított Keszthelyre. Nyári időszakban pedig a Tópart expresszvonattal egyesítve közlekedett, közvetlen kocsikat ilyenkor nem továbbitott Keszthelyre. 2020 március közepétől nyári szezonig a vonat a koronavírus-járvány miatt csak Nagykanizsáig közlekedett. 2020-as utószezonban még nemzetközi vonatként közlekedett, de már nem továbbított Keszthelyre kocsikat. 2020. szeptember 28-tól a vonat újra Agram IC néven közlekedik, mely továbbít 1. osztályú Intercity kocsit is. A Tópart IC-vel egyesítve közlekedik (Agram-Tópart IC). A koronavírus miatt a vonat 2021. január 1. és június 24. között csak belföldön, Nagykanizsáig járt, azóta ismét teljes útvonalon közlekedik. 2023. június 17-től a nyári időszakban és az utószezonban expresszvonatként közlekedik továbbra is a Tópart IC-vel egyesítve, de annak a kocsijait nyári időszakban Nagykanizsán lekapcsolják, így Gyékényesen át Zágrábbá már csak az expresszvonati rész jár.
Régi Kvarner IC[szerkesztés]
A régi Kvarner IC 2004-ig Budapest-Déli pályaudvar–Dombóvár–Kaposvár–Gyékényes–Zágráb–Fiume útvonalon közlekedett, 2004-től a Déli pályaudvar helyett a Keleti pályaudvarról indult, Dombóvár–Kaposvár helyett Székesfehérvár–Siófok–Fonyód–Balatonszentgyörgy–Nagykanizsa érintésével, végállomása pedig Zágrábig rövidült. A 2012/2013-as menetrendváltással egyidőben szűnt meg.
Maestraltól az új Kvarnerig[szerkesztés]
A Maestral nemzetközi gyorsvonat Budapest-Keleti pályaudvar–Székesfehérvár–Siófok–Fonyód–Balatonszentgyörgy–Nagykanizsa–Gyékényes–Zágráb útvonalon közlekedett, közvetlen kocsit továbbított Balatonszentgyörgytől Keszthelyig. A 2010/2011-es menetrendváltástól a vonat a Keleti pályaudvar helyett a Déli pályaudvarról indul. A keszthelyi kocsik nyári időszakban tovább közlekednek Szombathelyre, illetve 2012-ig Szombathelytől Sopronig (a szombathelyi és soproni kocsikat csak kifelé menet továbbította, visszafelé ezek egy korábban induló belföldi gyorsvonattal közlekedtek). A 2012/2013-as menetrendváltással egyidőben a vonat az Agram nevet kapja, ezt követően 2014-ig közvetlen kocsikat továbbít Zágrábtól Ljubljanáig. A 2014/2015-ös menetrendváltással egyidőben InterCity státuszt kapott, így kevesebb helyen állt meg, igaz csak kifelé menet, mert visszafelé még egy évig továbbított Keszthelyről közvetlen kocsikat, amik gyorsvonatként közlekedtek. A 2015/2016-os menetrendváltástól már mindkét irányban önálló vonatként közlekedik. A 30-as vonal felújítása miatt 2016. szeptember 12-től a vonat útvonala Budapest-Keleti pályaudvar–Dombóvár–Kaposvár–Gyékényes–Zágráb viszonylatra módosult. A 2016/2017-es menetrendváltással egyidőben kapta meg a Kvarner nevet, végállomása pedig Zágráb helyett Fiume lett. Nyári időszakban Fiume felé Dombóvár–Kaposvár helyett Székesfehérvár–Siófok–Fonyód–Balatonszentgyörgy–Nagykanizsán keresztül közlekedik. A 2017/2018-as menetrendváltással megszűnt, helyette ismét Agram néven nemzetközi gyorsvonat indult, ez azonban Dombóvár-Kaposvár helyett Székesfehérvár-Siófok-Fonyód-Nagykanizsán keresztül közlekedik.
Útvonal[szerkesztés]
A vonat a Déli pályaudvarról indul és Siófok, illetve Nagykanizsa érintésével a 30-as vonalon halad Gyékényes útirányon át Kapronca (Koprivnica) határállomásig magyar, általában MÁV V43, ritkábban MÁV V63 sorozatú, illetve MÁV 480 sorozatú villamosmozdonnyal, Gyékényestől a HŽ (Horvát Vasutak) villamosmozdonyai vontatják tovább a szerelvényt.
A 2013/2014-es menetrendváltásig megállt Lepsény (95), Balatonszárszó (134), Balatonszemes (139), Balatonfenyves (164), Balatonmáriafürdő (173), Zalakomár (200), Zalaszentjakab (206) állomásokon.
A 2015/2016-os menetrendváltástól 2016. március 7-ig csak belföldön, Budapest és Gyékényes között közlekedett. 2016. szeptember 12-étől a 2016/2017-es menetrendváltásig a Budapest–Dombóvár–Kaposvár–Gyékényes–Zágráb útirányon át közlekedett.
Forgalom[szerkesztés]
A vonat korábban a nyári időszakban közvetlen kocsikkal Fiuméig, illetve Splitig közlekedett, a 2009-2010-es menetrendváltástól mind télen, mind nyáron csak Zágrábig közlekedik, az országhatárt Gyékényesen hagyja el. A vonat egész évben közvetlen kocsikat továbbít Balatonszentgyörgytől Keszthelyig, a nyári időszakban ezek a kocsik Keszthelytől Szombathelyig, illetve egyes kocsik 2012-ig Szombathelytől Sopronig közlekedtek tovább. (A szombathelyi és soproni kocsikat csak kifelé menet továbbította, visszafelé a közvetlen kocsik csak Keszthelytől jöttek, a szombathelyi és soproni kocsik egy korábban induló belföldi gyorsvonathoz voltak csatolva.). A 2012-2013-as menetrend óta a vonat egész évben közvetlen kocsikat továbbít Zágrábtól Ljuljanáig, ezek a vonatok étkező kocsit is továbbítanak, a 2013/2014-es menetrend óta megszűntek a Keszthelyig és Ljuljanáig közlekedő közvetlen kocsijai. A 30-as vonal felújítása miatt a vonat a Balaton déli partja helyet Dombóvár-Kaposvár felé kerülő útirányon át közlekedik. Budapest-Dombóvár között a Sophiane, illetve a Mecsek IC-kel egyesítve, emiatt a vonat a Déli pályaudvar helyett a Keleti pályaudvarról közlekedik. A vonatot Magyarországon leggyakrabban a MÁV V43 sorozat, ezek szolgálatképtelensége esetén MÁV V63 sorozatú, Gigant becenevű, vagy a MÁV 480 sorozatú Traxx villanymozdonyai továbbítják, a horvát szakaszon pedig HŽ 1142 sorozatú mozdonyok végzik a vontatást.
Vonatösszeállítás[szerkesztés]
A vonatot Budapest és Gyékényes között általában a MÁV-START 431-es villanymozdony. Majd magyar-horvát határon mozdonycsere történik HŽ 1141-es.
Vonatösszeállítás 2022. június 25-étől:
|
|
Kocsiszám | Típus | Útirány |
---|---|---|
HŽPP 1141 villanymozdony | Zágráb – Gyékényes | |
START 431 villanymozdony | Gyékényes – Budapest | |
423 | HŽPP Bee (termes másodosztályú) | Zágráb – Budapest |
425 | START Bpee (termes másodosztályú) | Zágráb – Budapest |
6 | START Bydee (termes másodosztályú+kerékpárszállitó) | Nagykanizsa – Budapest |
7 | START Byee (termes másodosztályú) | Nagykanizsa – Budapest |
8 | START Byee (termes másodosztályú) | Nagykanizsa – Budapest |
|}