MIÉP – Jobbik a Harmadik Út

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Tobi (vitalap | szerkesztései) 2010. május 22., 15:30-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. („Jobbik Magyarországért Mozgalom” kategória hozzáadva (a HotCattel))
MIÉP – Jobbik a Harmadik Út

Fájl:Harmadik Ut.gif
Adatok
ElnökCsurka István, Kovács Dávid

Alapítva2005 (közös lista bejelentése)
FeloszlatvaA 2006-os választások után nem sokkal (jogilag még létezik)
UtódpártMIÉP és Jobbik
Székház1051 Budapest, Hercegprímás utca 4.

Ideológianemzeti radikalizmus, harmadik utasság
Politikai elhelyezkedésradikális jobboldal
Hivatalos színeipiros, fehér, zöld

A MIÉP – Jobbik a Harmadik Út egy, a 2006-os választásokra alakult, radikális jobboldali (harmadik utas), később alkalminak bizonyult pártszövetség volt, mely jogilag még létezik.

Története

A pártszövetség a két névadó, a Magyar Igazság és Élet Pártja (MIÉP) és a Jobbik Magyarországért Mozgalom-Párt (Jobbik) vezetésével alakult, de tagja volt még a Független Kisgazda Földmunkás és Polgári Párt (FKGP) néhány tagja, illetve a Polgári Körök és az Egy Szebb Jövőért Társaság nevű szervezetek is. A két párt azért ezt a formáját választotta az együttműködésnek, mert közös lista állítása esetén a területi listás szavazatok 10%-át kellett volna megszerezniük a bejutáshoz.

Az országgyűlési választásokon 2,2%-os eredményt értek el, így parlamenti mandátumot nem szereztek. Szlogenjük a „Megszállás, vagy Harmadik út” volt. A választások után a szövetség feloszlott, tagjai azóta önállóan szerepelnek.

Főbb célkitűzéseik a minimálbér kétszeresére emelése, a Magyarországra való bevándorlás szigorítása, az igazságosabb adózási-rendszer bevezetése, a magyar termőföldek magyar tulajdonban tartása, a jelenlegi teljes politikai elit leváltása, Trianon-emléknap bevezetése, a magyarországi cigánybűnözés felszámolása, a magyar nemzeti öntudat ápolása, az amerika-barát külpolitika felülvizsgálata, a parlamenti képviselők létszámának drasztikus csökkentése és egy igazságosabb választási rendszer kidolgozása voltak.

A szövetség a 2006-os választások után nem sokkal szétesett, a szervezet számára választási eredménye alapján járó évi 40 milliós állami támogatás elosztása körül azonban viták bontakoztak ki. A társelnököket azzal vádolták meg, hogy a pénzt az előzetesen megállapodott 50-50%-os elosztás (MIÉP-Jobbik) helyett a választási pártban tartják, ahonnét különböző jogcímeken és módszerekkel többségét saját maguknak és környezetüknek utalják ki. Az ügyből bírósági tárgyalás lett, mely elsőfokon elmarasztalta a MIÉP – Jobbik a Harmadik Út vezetőségét és megsemmisítette a legutolsó tisztújító közgyűlés eredményeit.

Választási eredmények

Választások Szavazatok száma
(I. forduló)
Szavazatok aránya
(I. forduló
Szavazatok száma
(II. forduló)
Szavazatok aránya
(II. forduló)
Mandátumok száma Mandátumok aránya Parlamenti szerepe
2006-os 119 007 2,20% 231 0,01% nem jutott be

Megjegyzés

Források