Giaveno

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Giaveno
Giaveno, Piazza San Lorenzo
Giaveno, Piazza San Lorenzo
Közigazgatás
Ország Olaszország
RégióPiemont
MegyeTorino (TO)
PolgármesterCarlo Giacone
VédőszentSzent Lőrinc
Irányítószám10094
Körzethívószám011
Forgalmi rendszámTO
Testvérvárosok
Lista
Népesség
Teljes népesség16 223 fő (2023. jan. 1.)[1]
Népsűrűség235,87 fő/km²
Földrajzi adatok
Tszf. magasság506 m
Terület71 km²
IdőzónaCET (UTC+01:00)
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 45° 02′ 31″, k. h. 7° 21′ 07″Koordináták: é. sz. 45° 02′ 31″, k. h. 7° 21′ 07″
Elhelyezkedése Torino térképén
Elhelyezkedése Torino térképén
Giaveno weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Giaveno témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Giaveno (piemonti nyelven Giaven, frankoprovanszál nyelven Djavën) egy település Olaszországban, Torino megyében.

Elhelyezkedése[szerkesztés]

Giaveno község Torino megye térképén

Giaveno a Sangone-völgyben található, és a Susa- és Sangone-völgyi Hegyi Közösség részét képezi. A Giavenóval határos települések: Avigliana, Coazze, Cumiana, Perosa Argentina, Pinasca, Trana, Valgioie. A város védőszentjei Szent Lőrinc és Sant’Antero. A legenda szerint a település nevét onnan kapta, hogy amikor Hannibal átvágott a völgyön, Giavenóba érkezve ezt mondta: „Iam veni” (már jártam itt) .

Történelem[szerkesztés]

773-ban itt ütköztek meg egymással Nagy Károly és Desiderius longobárd király seregei.

Az egyik első dokumentum, amely említést tesz Giavenóról, 1001-ből származik. Ebben III. Ottó német-római császár II. Olderico Manfredi márki feudális javai közé foglalja a települést. (Ennek tiszteletére alakult meg 2001-ben a III. Ottó történelmi hagyományőrző csoport.) Giavenót később, 1209-ben I. Savoia Tamás gróf a San Michele-apátságnak ajándékozta. 1347-ben Rodolfo di Mombello apát öt körtorony által megszakított hatméteres fallal vette körül a várost.[2]

1882-ben felavatták a vasútvonalat, amely összekötötte Giavenót Torinóval. Ez is mutatja Giaveno gazdasági jelentőségét a 19. században. A svájci iparos Adolfo Kind 1898-ban Giavenóban indította útjára az olasz síelést, amikor Prà Fieul negyedből indulva egészen az Aquila csúcstól keletre található Monte Cugno dell'Alpetig érkezett. Az ellenállás időszakában (1943–1945) a partizánok és a város lakossága felkelt a náci-fasiszta elnyomás ellen.[2]

Látványosságok[szerkesztés]

Giaveno kellemes hangulatú kisváros, jó állapotban fennmaradt történelmi városközponttal, az Alpok hegyeinek ölelésében. A Sangonenak, és több kisebb pataknak köszönhetően vizekben gazdag vidék, ennek megfelelően a városképhez a számos templom mellett szorosan hozzátartozik a számos szökőkút.

  • San Lorenzo templom: az 1900-as évek elején épült, falait Enrico Reffo freskói díszítik
  • a középkori városfal maradványai a tornyokkal
  • San Roch temploma
  • Lourdes-i Miasszonyunk szentély: A kegyhelyet monsignor Carlo Bovero tervezte. A templomot kívülről teljes egészében kővel vonták be, és homlokzatát két magas torony dominálja. Stílusa román-lombard, szerkezete latin kereszt. Mozaikokban és egyéb díszítőelemekben gazdag. Egyetlen kápolnáját Bernadette Soubirousnak szentelték.A templom belsejében a lourdes-i barlang rekonstrukciója látható.
  • Mascherone-szökőkűt: a város jelképe, 1622-ből származik. Medencéje feltöltéséhez 24 óra szükséges.
  • Palazzo Marchini: reneszánsz palota, a történelmi városközpont meghatározó épülete. A 15. században épült, ma a polgármesteri hivatalnak ad otthont. A palotát a város legfontosabb parkja veszi körül.[3] A park kiemelkedő látványossága a Venusnak dedikált szökőkút, amely neoklasszikus stílusban épült 1910 környékén. Vizét a Sangonéból nyeri.
  • Chiesa del Gesù templom: építése 1576-ban kezdődött el, így Giaveno legrégebbi vallásos építménye. Változatos barokk díszítések jellemzik. Jelenleg kulturális eseményeknek ad otthont. Kitűnő akusztikája ideálissá teszi komolyzenei koncertek tartására.

Giavenóhoz köthető személyiségek[szerkesztés]

Kultúra[szerkesztés]

A város a Valsangone Kórus és a Banda Musicale Leone XIII székhelye.

Gasztronómia[szerkesztés]

Kenyeréről és az itt termő gombákról ismert.

Sport[szerkesztés]

A város női röplabdacsapata, a Banca Reale Yoyogurt Giaveno, (korábbi neve Cuatto Volley Giaveno) jelenleg (2012-ben) az olasz Serie A2-ben játszik.[4]

Közigazgatás[szerkesztés]

A Mascherone-kút, a város jelképe

A város polgármestere Carlo Giacone.

Demográfia[szerkesztés]

Testvérvárosok[szerkesztés]

Galéria[szerkesztés]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. https://demo.istat.it/?l=it
  2. a b Storia (olasz nyelven). giaveno.it. [2010. október 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. január 3.)
  3. PalazzoMarchini (olasz nyelven). Palazzo Marchini. geoplan.it. [2011. november 30-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. március 30.)
  4. Stagione sportiva 2010/2011 (olasz nyelven). Serie A2 Nazionale. cuattovolley.com. [2011. szeptember 14-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. január 3.)

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Giaveno című olasz Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk[szerkesztés]

Commons:Category:Giaveno
A Wikimédia Commons tartalmaz Giaveno témájú médiaállományokat.