Fertő tavi kerékpárutak

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Atobot (vitalap | szerkesztései) 2018. november 11., 18:35-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Kurzív tartalmú zárójelek korr., ld.: WP:BÜ)
Fertő tavi kerékpárutak
Úttípuskerékpárút
Építkezéselkészült
Hossza
elkészültkb. 120 km
épül0 km
tervezett0 km
Ország Európai Unió
TartományokGyőr-Moson-Sopron megye, Burgenland
Az út elejeMagyar Balf, Magyarország
Az út végeMagyar Sopron, Magyarország
IdőzónaUTC+1 Budapest
A Fertő tavi kerékpárutak weboldala


A Fertő tó körüli kerékpárút-hálózat a Fertő körül tesz meg majdnem egy egész kört kerékpárutakon, és kerékpárbarát utakon. Az útvonal nagyjából 120 km hosszú, és majdnem az összes Fertő-menti települést igyekszik meglátogatni.

A kerékpárút által érintett országok

Fertő tavi kerékpárútvonal
Nyulas (Jois) 52
57 Nezsider (Neusiedl am See)
Sásony (Winden am See) 49
60 Védeny (Weiden am See)
Fertőszéleskút (Breitenbrunn) 45
66 Pátfalu (Podersdorf)
Feketeváros (Purbach) 40
79 Illmic (Illmitz)
Fertőfehéregyháza (Donnerskirchen) 34
82 Mosonbánfalva (Apetlon)
Sérc (Schützen am Gebirge) 25
92 Pomogy (Pamhagen)
Oka (Oggau) 21
Országhatár Ausztria és Magyarország között
Ruszt (Rust) 16
100 Fertőd
Fertőmeggyes (Mörbisch) 11
103 Sarród (Schrollen)
Országhatár Magyarország és Ausztria között
106 Fertőszéplak (Schlippach am See)
Fertőrákos (Kroisbach) 8
110 Hegykő (Heiligenstein)
Balf (Wolfs) 0
111 Fertőhomok (Amhagen)
113 Hidegség (Kleinandrä)
Sopron (Ödenburg) 132
117 Nagycenk (Großzinkendorf)
Balf / Sopron 124
120 Fertőboz (Holling)

Földrajzi helyzete

A Fertő a Kisalföldön, Magyarország északnyugati, Ausztria északkeleti határvidékén található. A kerékpárút a Fertő-menti településeket látogatja meg.

Kiemelten fontos látnivalók az útvonalon

Fejlesztések

A Nyugat-Dunántúl, illetve Győr-Moson-Sopron megye két kiterjedt kerékpáros útvonala közül a Fertő körüli az egyik. A magyar kerékpárútszabvány azonban alaposan eltér a nyugat-európaitól, így egy osztrák vagy egy német turista egyáltalán nem érzi jól magát rajta. Az út minősége a magyar oldalon elmarad az osztrák szakaszétól.

Egy 20132015 közötti fejlesztés keretében 720 millió forintból 9,29 km új kerékpárutat építettek Balf és Fertőrákos között, 4,36 km-t pedig felújítottak Fertődön.[1][2]

A körtúra szakaszai

A kerékpárutat jelző tábla

1. Magyar Sopron – Osztrák Ruszt

A szakasz települései

A szakasz leírása

Sopronból kijelölt kerékpáros túraúton juthatunk ki Balfra, de a kerékpárút-hálózathoz Fertőrákoson is be lehet kapcsolódni, ebben az esetben Sopronból erdei kerékpárúton jutunk ki a faluba. Fertőrákosról végig aszfaltozott úton lehet haladni. A határig igen alacsony forgalmú úton juthatunk el, később Fertőmeggyes (Mörbisch am See) belterületén picit forgalmasabb helyen kell menni. A faluban egyébként a kerékpárúthálózatnak külön ága visz ki a strandra. Rusztra (Rust) tovább aszfaltozott, kijelölt túraút visz ismét alacsony forgalmú utakon. A lényeg, hogy Ausztriában végig a B10 jelzést kell követni. Több helyen egyébként kétféle továbbhaladásra is van lehetőség (például Illmicen két útvonalon keresztül halad a kerékpárút, később pedig összeérnek).

2. Osztrák Ruszt – Osztrák Nyulas

A szakasz települései

A szakasz leírása

Rusztból továbbindulva jó minőségű, túlnyomó többségében aszfaltozott kerékpárúton lehet haladni. Majdnem minden településen a kerékpárút kettéágazik, és az egyik ág "zsákutcaszerűen" kivezet a falu strandjára. Ebből kifolyólag érdemes nagyon figyelni az útjelző táblákra, mert néha megtévesztőek lehetnek, általában azonban ha tudjuk, hogy milyen települések állnak előttünk, a tájékozódás egyszerű.

3. Osztrák Nyulas – Osztrák Pomogy

A szakasz települései

A szakasz leírása

Ezen szakasz nagy része már a tó keleti felén fut, ahol szintén sok település rendelkezik saját stranddal. Továbbra is a B10 jelzések haladnak a tó körül, általában nem országutak mellett. Nezsidertől Védenyen és Pátfalun át Illmicig például végig mezőgazdasági utakon, illetve túrautakon lehet haladni, de ettől függetlenül ezek sem rossz minőségűek. Nezsiderben a B21-es kerékpárút jelzéseit követve kapcsolódni lehet a Duna menti kerékpárútra, amely Németországból, a Duna forrásától halad Ausztrián, Magyarországon, Szerbián, Horvátországon és Bulgárián keresztül Romániába, a Fekete-tengerhez, a Duna-deltához.

4. Osztrák Pomogy – Magyar Sopron

A szakasz települései

A szakasz leírásai

Ez az útvonal a klasszikus B10-es jelzéssel van jelölve. Aszfaltozott úton lehet átkelni a határon.

Fertőszéplakon részben útburkolati jellel elválasztott gyalog- és kerékpárúton, részben pedig alacsony forgalmú, kerékpárosok számára kitáblázott országúton haladhatunk Hegykő felé. A falut elhagyva ismét kerékpárútra kerülünk. Fertőszéplakon található a Fertőszéplaki Vasúti Lámpamúzeum.

Hidegségen gyalog- és kerékpárúton haladhatunk, a kerékpárosok számára kijelölt rész elkülönített színű térkő burkolatú. A falu központjában lehetőség nyílik balra kanyarodni Nagycenk felé, amit alacsony forgalmú úttesten érhetünk el. Ez a leágazó Nagycenken a 84-es főút mellett kiépített rövid kerékpárúthoz csatlakozik, melyen megközelíthetjük a nagycenki kastélyt, a világörökség részét képező hársfasort, illetve a Nagycenki Széchenyi Múzeumvasút Kastély megállóját. Ha nem térünk le balra az elágazónál, akkor Hidegségről kiérve kerékpárúton haladhatunk Fertőboz felé. A két falut összekötő kerékpárút egyike a legproblémásabb szakaszoknak, az aszfaltból készült út burkolata hosszú szakaszon egyenetlen és sürgős felújításra szorulna. A rázós útra tábla is figyelmeztet.
A két falu között félúton található az MTA Széchenyi István Geofizikai Obszervatóriuma, megközelítése a kerékpárútról nem biztosított.

A Fertőboz és Balf közötti szakasz egyes részei gyakran járhatatlanok a sárfelhordás miatt

Fertőbozon aszfalt burkolatú vonallal és egyéb módon nem elválasztott gyalog- és kerékpárút biztosítja az áthaladást. Ez a szakasz erősen felújításra szorul. Amint beérünk a faluba rögtön lehetőségünk van balra kanyarodni Nagycenk felé, amit – részben erős emelkedőn haladva – alacsony forgalmú országúton érhetünk el. A leágazó érinti a múzeumvasút „Fertőboz” megállóját, majd a nagycenki Kastély megállóba torkollik. Fertőbozon található a Gloriette-kilátó, ahonnan kilátás nyílik a Fertőre.

Fertőboz és Balf között kerékpárúton haladhatunk, mely aszfalt burkolatú. Az út minősége megfelelő. Az őszi időszakban lehulló levelek és faágak nehezítik a haladást, illetve esős időben gyakoriak a vízátfolyások által okozott sárfelhordások. A kerékpárút röviddel Balf előtt véget ér, ám egy alacsony forgalmú országúthoz csatlakozik.

A kerékpáros útvonal balfi 9,29 km-es szakaszát 2015 novemberében adták át.[2] A falu központjában balra kanyarodva lehetőség nyílik a 2009-ben kialakított KópházaHarkaSopronnyék/Sopronkeresztúr kerékpáros útvonalra való csatlakozásra. Egyenesen haladva a kénes vizéről híres balfi gyógyfürdőhöz érünk, még tovább haladva pedig Sopronba. Jobbra kanyarodva kerülünk a Fertőrákos felé vezető országútra. Balf határában pihenőhely fogad minket, ahol forrásvízzel enyhíthetjük szomjunkat. Fertőrákos felé haladva még egy ízben találunk kerékpáros pihenőhelyet. A Fehér utcára balra bekanyarodva meredek emelkedő után szőlőspincék között haladva szintén megközelíthetjük Sopront.

Kiegészítő szakaszok

1. Osztrák Kismartoni kitérő

A szakasz települései

A szakasz leírása

Sércen (Schützen am Gebirge) a B10 jelzésú kerékpárútról le lehet kanyarodni, és tovább az R1 jelzésű kerékpárutat lehet követni, amennyiben Kismartonba (Eisendtadt) szeretnénk elérni. Itt a város nevezetességeit lehet megtekinteni, csupán néhány kilométer plusz tekeréssel.

2. Osztrák Fertőzug

A szakasz települései

A szakasz leírásai

A Fertőzugot (németül Seewinkel) két kis körúton járhatjuk be. Az ajánlott útvonal:

Védenyből (Weiden) Gálosra (Gols) az 51-es úton mehetünk vagy a tőle északra lévő gazdasági úton (5 km). Ez csak száraz időben használható.
Gálos nevezetességei: Szent Jakab-plébániatemplom, evangélikus templom, szobor a szőlők megmentőjének (soproni uradalmi intézőnek)
Mönchhofba aszfaltozott kerékpárúton juthatunk el az országút mellett.
Barátudvar nevezetességei: Cisztercita kolostor gyógyszállóval, Szent Magdolna-plébániatemplom.
Először a Boldogasszony (Frauenkirchen) felé vezető útra kell térni, majd a vasút előtt balra kell kanyarodni. A betonkeverő-üzem előtt megint balra és az első keresztúton jobbra. Egy aszfaltozott gazdasági úton kell továbbmenni a célhoz.
Féltorony látnivalói: Habsburg-kastély, Szent József-plébániatemplom.
Országúton is lehet menni. Alig forgalmas. A kerékpárút részben aszfaltozott és hosszabb (11 km).

3. Osztrák Magyar Fertő-Hanság Nemzeti Park

A szakasz települései

A szakasz leírása

Pomogyból egy jóval szebb útvonalon is eljuthatunk Fertődre, s bár ez nem hivatalosan tartozik a Fertő-menti kerékpárúthálózathoz, Magyarországon mégis ki van táblázva, a táblák pedig végig mutatják az utat Pomogy és Fertőd felé. Az útvonal különlegessége, hogy a Fertő-Hanság Nemzeti Park védett száraz, és vizes területei mellett haladhatunk el a Sarród és Fertőújlak közötti 7 km-es szakaszon.

Jegyzetek

Források

Külső hivatkozások