Férfi 200 méteres síkfutás a 2008. évi nyári olimpiai játékokon

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Férfi 200 méteres síkfutás
a XXIX. nyári olimpián
Bolt200.jpg
Usain Bolt a döntőben
Adatok
Helyszín Pekingi Nemzeti Stadion
Dátum augusztus 1820.
Versenyzők 66 résztvevő
55 nemzetből
Érmesek
Aranyérem   Jamaica Jamaica
Ezüstérem   Egyesült Államok Egyesült Államok
Bronzérem   Egyesült Államok Egyesült Államok

 ← 2004 2012 → 

A 2008. évi nyári olimpiai játékokon az atlétika férfi 200 méteres síkfutás versenyszámának selejtezőit és döntőjét augusztus 18. és 20. között rendezték a Pekingi Nemzeti Stadionban. A döntőt a jamaicai Usain Bolt nyerte 19,30 másodperces új világcsúccsal.

A kvalifikáció során az A-szint 20,59 másodperc, míg a B-szint 20,75 másodperc volt.

Rekordok[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

A versenyt megelőzően a következő rekordok voltak érvényben:

Világrekord Egyesült Államok Michael Johnson (USA) 19,32 Atlanta, USA 1996. augusztus 1.
Olimpiai rekord Egyesült Államok Michael Johnson (USA) 19,32 Atlanta, USA 1996. augusztus 1.

A versenyen új világ- és olimpiai rekord született:

Jamaica Usain Bolt (JAM) 19,30 Peking, Kína 2008. augusztus 20.

Eredmények[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Az időeredmények másodpercben értendők. A rövidítések jelentése a következő:

  • Q: továbbjutás helyezés alapján
  • q: továbbjutás időeredmény alapján
  • DNS: nem indult a futamon
  • DNF: nem ért célba
  • DSQ: kizárás
  • PB: egyéni legjobbja
  • SB: 2008-ban addigi legjobb eredménye
  • NR: országos rekord
  • WR: világrekord

Előfutam[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Az első forduló futamait augusztus 18-án tartották. Minden futam első három helyezettje automatikusan a 2. fordulóba jutott. Az összesített eredmények alapján pedig a legjobb időeredménnyel rendelkező 8 futó került tovább.

H F P Név Nemzet E Mj Ri
1. 2 3 Brian Dzingai Zimbabwe Zimbabwe (ZIM) 20,25 Q 0,172
2. 2 5 Christian Malcolm Nagy-Britannia Nagy-Britannia (GBR) 20,42 Q, SB 0,178
3. 6 3 Wallace Spearmon Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 20,46 Q 0,184
4. 3 8 Marlon Devonish Nagy-Britannia Nagy-Britannia (GBR) 20,49 Q, SB 0,157
5. 2 4 Christopher Williams Jamaica Jamaica (JAM) 20,53 Q 0,166
6. 6 4 Jaysuma Saidy Ndure Norvégia Norvégia (NOR) 20,54 Q, SB 0,161
7. 3 5 Kim Collins Saint Kitts és Nevis Saint Kitts és Nevis (SKN) 20,55 Q 0,175
8. 8 6 Aaron Armstrong Trinidad és Tobago Trinidad és Tobago (TRI) 20,57 Q 0,183
9. 8 8 Brendan Christian Antigua és Barbuda Antigua és Barbuda (ANT) 20,58 Q 0,164
9. 5 6 Rondell Sorillo Trinidad és Tobago Trinidad és Tobago (TRI) 20,58 Q 0,193
9. 2 8 Takahira Sindzsi Japán Japán (JPN) 20,58 q, SB 0,175
12. 6 2 Paul Hession Írország Írország (IRL) 20,59 Q 0,190
13. 8 7 Jared Connaughton Kanada Kanada (CAN) 20,60 Q 0,146
14. 1 4 Shawn Crawford Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 20,61 Q 0,216
15. 8 9 Visa Hongisto Finnország Finnország (FIN) 20,62 q, SB 0,145
15. 7 6 Obinna Metu Nigéria Nigéria (NGR) 20,62 Q 0,168
17. 5 4 Usain Bolt Jamaica Jamaica (JAM) 20,64 Q 0,177
17. 1 6 Marcin Jędrusiński Lengyelország Lengyelország (POL) 20,64 Q 0,199
19. 5 2 Kristof Beyens Belgium Belgium (BEL) 20,69 Q 0,148
20. 2 2 Amr Szeúd Egyiptom Egyiptom (EGY) 20,75 q 0,172
21. 4 5 Roman Szmirnov Oroszország Oroszország (RUS) 20,76 Q 0,166
22. 4 3 Walter Dix Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 20,77 Q 0,185
23. 7 9 Ramil Quliyev Azerbajdzsán Azerbajdzsán (AZE) 20,78 Q, SB 0,175
23. 7 8 Churandy Martina Holland Antillák Holland Antillák (AHO) 20,78 Q 0,172
25. 4 9 Rolando Palacios Honduras Honduras (HON) 20,81 Q 0,202
26. 7 4 Sandro Viana Brazília Brazília (BRA) 20,84 q 0,159
27. 3 7 Marvin Anderson Jamaica Jamaica (JAM) 20,85 Q 0,175
28. 5 9 Marc Schneeberger Svájc Svájc (SUI) 20,86 q 0,137
29. 2 9 Thuso Mpuang Dél-afrikai Köztársaság Dél-afrikai Köztársaság (RSA) 20,87 q 0,166
29. 4 8 Ángel David Rodríguez Spanyolország Spanyolország (ESP) 20,87 q 0,162
31. 3 9 Matic Osovnikar Szlovénia Szlovénia (SLO) 20,89 q, SB 0,189
32. 3 2 Chris Lloyd Dominikai Köztársaság Dominikai Köztársaság (DOM) 20,90 0,185
33. 6 8 Seth Amoo Ghána Ghána (GHA) 20,91 0,140
34. 7 5 Jamaal Rolle Bahama-szigetek Bahama-szigetek (BAH) 20,93 0,162
34. 7 2 Szuecugu Singo Japán Japán (JPN) 20,93 0,185
34. 3 6 Heber Viera Uruguay Uruguay (URU) 20,93 0,210
37. 1 7 Stephan Buckland Mauritius Mauritius (MRI) 20,98 Q 0,229
37. 8 3 Marco Cribari Svájc Svájc (SUI) 20,98 0,171
37. 8 2 James Dolphin Új-Zéland Új-Zéland (NZL) 20,98 0,161
40. 7 7 Omar esz-Szálfa Egyesült Arab Emírségek Egyesült Arab Emírségek (UAE) 21,00 0,184
41. 1 1 Jiří Vojtík Csehország Csehország (CZE) 21,05 0,165
42. 5 7 José Acevedo Venezuela Venezuela (VEN) 21,06 0,270
42. 8 5 Csang Pej-meng Kína Kína (CHN) 21,06 SB 0,150
44. 1 9 Fanuel Kenosi Botswana Botswana (BOT) 21,09 0,211
45. 4 2 Bruno de Barros Brazília Brazília (BRA) 21,15 0,162
45. 2 6 Daniel Grueso Kolumbia Kolumbia (COL) 21,15 0,232
47. 3 4 Christian Reyes Chile Chile (CHI) 21,20 0,165
48. 6 7 Ronalds Arājs Lettország Lettország (LAT) 21,22 0,218
49. 3 3 Franklin Nazareno Ecuador Ecuador (ECU) 21,26 0,174
50. 1 3 Adam Harris Guyana Guyana (GUY) 21,36 0,163
51. 5 8 Ihor Bodrov Ukrajna Ukrajna (UKR) 21,38 0,172
52. 2 7 Arnaldo Abrantes Portugália Portugália (POR) 21,46 0,173
53. 6 5 Jayson Jones Belize Belize (BIZ) 21,54 0,162
54. 1 5 Halíl Hanáhne Jordánia Jordánia (JOR) 21,55 SB 0,184
54. 4 7 Desziszlav Gunev Bulgária Bulgária (BUL) 21,55 0,178
56. 6 6 Nabie Foday Fofanah Guinea Guinea (GUI) 21,68 0,247
56. 4 6 Vjacseszlav Muravjov Kazahsztán Kazahsztán (KAZ) 21,68 0,206
58. 5 3 Mohammad Szirádzs Tamím Libanon Libanon (LIB) 21,80 PB 0,206
59. 1 2 Solomon Bayoh Sierra Leone Sierra Leone (SLE) 22,16 0,216
60. 5 1 Oleg Juravlyov Üzbegisztán Üzbegisztán (UZB) 22,31 0,145
60. 4 4 Nicolai Portelli Málta Málta (MLT) 22,31 0,180
62. 5 5 Juan Zeledon Nicaragua Nicaragua (NCA) 23,39 0,173
  6 9 Bryan Barnett Kanada Kanada (CAN) DNF 0,164
  8 4 Samuel Francis Katar Katar (QAT) DNS
  7 3 Alex Nelson Nagy-Britannia Nagy-Britannia (GBR) DNS
  1 8 Francis Obikwelu Portugália Portugália (POR) DNS

Negyeddöntő[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

A második forduló futamait is augusztus 18-án tartották. Minden futam első három helyezettje automatikusan az elődöntőbe jutott. Az összesített eredmények alapján pedig a legjobb időeredménnyel rendelkező 4 futó került tovább.

H F P Név Nemzet E Mj Ri
1. 2 4 Brian Dzingai Zimbabwe Zimbabwe (ZIM) 20,23 Q 0,182
2. 3 5 Brendan Christian Antigua és Barbuda Antigua és Barbuda (ANT) 20,26 Q 0,166
3. 2 7 Walter Dix Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 20,27 Q 0,162
4. 2 8 Christopher Williams Jamaica Jamaica (JAM) 20,28 Q 0,159
5. 1 4 Usain Bolt Jamaica Jamaica (JAM) 20,29 Q 0,186
6. 2 6 Christian Malcolm Nagy-Britannia Nagy-Britannia (GBR) 20,30 q, SB 0,188
7. 4 8 Paul Hession Írország Írország (IRL) 20,32 Q, SB 0,190
8. 2 9 Stephan Buckland Mauritius Mauritius (MRI) 20,37 q, SB 0,188
9. 4 4 Wallace Spearmon Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 20,39 Q 0,202
10. 1 7 Shawn Crawford Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 20,42 Q 0,198
10. 3 8 Churandy Martina Holland Antillák Holland Antillák (AHO) 20,42 Q 0,155
12. 1 6 Kim Collins Saint Kitts és Nevis Saint Kitts és Nevis (SKN) 20,43 Q, SB 0,233
12. 1 5 Marlon Devonish Nagy-Britannia Nagy-Britannia (GBR) 20,43 q, SB 0,146
14. 1 9 Jared Connaughton Kanada Kanada (CAN) 20,45 q 0,151
14. 4 6 Jaysuma Saidy Ndure Norvégia Norvégia (NOR) 20,45 Q, SB 0,131
16. 3 9 Kristof Beyens Belgium Belgium (BEL) 20,50 Q 0,155
17. 1 3 Amr Szeúd Egyiptom Egyiptom (EGY) 20,45 NR 0,151
18. 3 6 Marcin Jędrusiński Lengyelország Lengyelország (POL) 20,58 =SB 0,199
18. 3 4 Aaron Armstrong Trinidad és Tobago Trinidad és Tobago (TRI) 20,58 0,155
20. 2 5 Roman Szmirnov Oroszország Oroszország (RUS) 20,62 0,161
21. 4 7 Rondell Sorillo Trinidad és Tobago Trinidad és Tobago (TRI) 20,63 0,164
21. 2 3 Takahira Sindzsi Japán Japán (JPN) 20,63 0,185
23. 3 7 Obinna Metu Nigéria Nigéria (NGR) 20,65 0,195
24. 4 5 Ramil Quliyev Azerbajdzsán Azerbajdzsán (AZE) 20,66 NR 0,174
25. 4 3 Visa Hongisto Finnország Finnország (FIN) 20,76 0,124
26. 1 8 Rolando Palacios Honduras Honduras (HON) 20,87 0,248
27. 2 2 Matic Osovnikar Szlovénia Szlovénia (SLO) 20,95 0,171
28. 1 2 Ángel David Rodríguez Spanyolország Spanyolország (ESP) 20,96 0,172
29. 4 2 Thuso Mpuang Dél-afrikai Köztársaság Dél-afrikai Köztársaság (RSA) 21,04 0,162
30. 3 2 Sandro Viana Brazília Brazília (BRA) 21,07 0,168
31. 3 3 Marc Schneeberger Svájc Svájc (SUI) 21,48 0,156
  4 9 Marvin Anderson Jamaica Jamaica (JAM) DNF 0,187

Elődöntő[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Az elődöntő két futamát augusztus 19-én tartották. A futamok első 4 helyezettje jutott a döntőbe.

H F P Név Nemzet E Mj Ri
1. 2 6 Usain Bolt Jamaica Jamaica (JAM) 20,09 Q 0,175
2. 1 7 Churandy Martina Holland Antillák Holland Antillák (AHO) 20,11 Q, NR 0,154
3. 2 5 Shawn Crawford Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 20,12 Q 0,196
4. 2 7 Wallace Spearmon Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 20,14 Q 0,196
5. 1 6 Brian Dzingai Zimbabwe Zimbabwe (ZIM) 20,17 Q, =SB 0,184
6. 1 4 Walter Dix Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 20,19 Q 0,161
7. 2 8 Kim Collins Saint Kitts és Nevis Saint Kitts és Nevis (SKN) 20,25 Q, SB 0,191
7. 1 3 Christian Malcolm Nagy-Britannia Nagy-Britannia (GBR) 20,25 Q, SB 0,181
9. 2 4 Brendan Christian Antigua és Barbuda Antigua és Barbuda (ANT) 20,29 0,135
10. 1 5 Paul Hession Írország Írország (IRL) 20,38 0,175
11. 1 9 Christopher Williams Jamaica Jamaica (JAM) 20,45 0,217
12. 2 2 Stephan Buckland Mauritius Mauritius (MRI) 20,48 0,141
13. 2 3 Marlon Devonish Nagy-Britannia Nagy-Britannia (GBR) 20,57 0,258
14. 1 2 Jared Connaughton Kanada Kanada (CAN) 20,58 0,146
15. 1 8 Kristof Beyens Belgium Belgium (BEL) 20,69 0,211
  2 9 Jaysuma Saidy Ndure Norvégia Norvégia (NOR) DNS

Döntő[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

A döntőt augusztus 20-án futották. A futam 19,95 másodpercében kizárták az amerikai Wallace Spearmont, mert kilépett a pályájáról. Az amerikai bizottság nem fogadta el a kizárást, de miután megnézték a videót, beletörődtek. Többszöri újranézés után észrevették, hogy a második helyezett holland antilláki Churandy Martina szintén átlépte a vonalat a 19,82 másodpercben, ezért őt is kizárták.

Szél: –0,9 m/s

H P Név Nemzet Ri E Mj
1Aranyérem Arany 5 Usain Bolt Jamaica Jamaica (JAM) 0,182 19,30 WR
2Ezüstérem Ezüst 4 Shawn Crawford Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 0,210 19,96
3Bronzérem Bronz 8 Walter Dix Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 0,151 19,98
4. 6 Brian Dzingai Zimbabwe Zimbabwe (ZIM) 0,185 20,22
5. 3 Christian Malcolm Nagy-Britannia Nagy-Britannia (GBR) 0,212 20,40
6. 2 Kim Collins Saint Kitts és Nevis Saint Kitts és Nevis (SKN) 0,165 20,59
DSQ 7 Churandy Martina Holland Antillák Holland Antillák (AHO) 0,144 19,82
DSQ 9 Wallace Spearmon Egyesült Államok Egyesült Államok (USA) 0,167 19,95

Források[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]