Design Terminal

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen DanjanBot (vitalap | szerkesztései) 2020. október 13., 15:18-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. ([061] <ref> hibás központozással AWB)
Design Terminal
Alapítva2004
TípusNonprofit Szervezet és Innovációs Ügynökség
Tevékenységstartup mentorálás, tehetséggondozás, innovációs tanácsadás
SzékhelyBudapest, Székács utca 29.
VezetőBöszörményi-Nagy Gergely
Elhelyezkedése
é. sz. 47° 29′ 21″, k. h. 19° 03′ 31″Koordináták: é. sz. 47° 29′ 21″, k. h. 19° 03′ 31″
A Design Terminal weboldala

A Design Terminal innovációs ügynökség vállalati partnerségeken és tehetséggondozó programokon keresztül épít „Innovációs Bajnokokat” jelenleg 12 országban. Startupok, kis- és középvállalkozások mentorálásával, tehetséggondozással, üzletfejlesztéssel, befektetési közvetítés nyújtásával foglalkozik, illetve nagyvállalatoknak tanácsadási szolgáltatást nyújt és az üzleti kihívásaikra hoz innovációs kihívást. Tudással, kapcsolatrendszerrel és innovatív szemlélettel erősíti meg a vállalatok vezetőit és munkavállalóit, illetve startup alapítókat a szervezeten belüli innováció fellendítése érdekében.

Története

2004-ben a kreatívipari ágazatok, köztük az innovatív technológiák, a formatervezés, a divatipar vagy éppen a várostervezés magyarországi ösztönzésére jött létre a Design Terminál, mely a szakterület fontosságának növekedésével, tíz évvel később kiemelt kormányzati háttérintézménnyé vált. Böszörményi-Nagy Gergely 2012-ben csatlakozott a szervezethez. Vezetésével a cég széleskörű inkubációs szolgáltatásokat vezetett be korai fázisú innovatív vállalkozások számára. 2014-ben a Design Terminalönálló költségvetési szervvé vált. [1]

2016 áprilisában az Emberi Erőforrások Minisztériuma úgy döntött, hogy a szervezet fennmarad, de nem költségvetési szervként, hanem piaci alapokon működik tovább, és az EMMI-vel szoros együttműködésben folytathatja a munkáját. [2] 2016-ban Böszörményi-Nagy Gergely létrehozta a Design Terminal Nonprofit Kft-t, mely kibővített szolgáltatás portfolióval folytatja a startupok, tehetségek gondozását.

Szolgáltatások

A Design Terminal számos szolgáltatást kínál kkv-knak és nagyvállalatoknak, emellett pedig tehetséggondozó meetupok, hackathonok, toborzóesemények és mentorprogram formájában segíti startupok és nagyvállalatok működését. Újító jellegű formátumuk az Innovációs Bajnok Módszertan, melynek során kezdeti lépésként azonosítják és bevonják azokat a tehetségeket, startupokat vagy belső munkavállalókat, akik az innováció motorjává válhatnak, majd tudásra és tapasztalatra épülő oktató és fejlesztő programok segítségével építik be a szervezet életébe, működésébe az innovációs módszereket. A Design Terminal ügyfelei között találjuk többek között a MOL Groupot, a BlackRockot, az E.Ont, az Union Biztosítót, a Microsoftot, a Szintézis-NETet, a Knorr-Bremset, a MÁV-ot és a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet.

Programok

2016-ban indították Kárpát-medencei vállalkozásfejlesztési programjukat, Magyarország kormányával együttműködve. A tehetséggondozó program célja, hogy segítse a határon túli magyar vállalkozókat helyben maradni, erősítse a vállalkozói kedvet és szakmai támogatást nyújtson nekik. Közel 200 felvidéki, kárpátaljai, erdélyi, vajdasági, muravidéki és horvátországi vállalkozó vett már részt a vállalkozásfejlesztési programon, melynek része az évente megrendezendő mezőkövesdi találkozó, ahol mentorok segítik a fiatal vállalkozókat. 2019-ben a Vajdaságban helyi vállalkozók mentorrá képzését kezdték meg, akik a későbbiekben helyi segítséget nyújthatnak a fiatal vállalkozók számára.

V4 Startup Force néven 2018-ban régiós vállalkozásfejlesztési programot indítottak a Visegrádi Alap támogatásával. A program célja, hogy támogatást adjon a cseh, lengyel, magyar és szlovák startupok nemzetközi terjeszkedésének és régiós kapcsolataik erősítésének. A program Budapesten indul, melyet tíznapos körút követ a további három visegrádi fővárosba, ahol a helyi üzleti és startup ökoszisztéma képviselőivel találkoznak a startupok, mentorok és nagyvállalati szereplők részvételével.

A Design Terminal a nemzetközi startup életben megkerülhetetlen, holland The Next Web konzorciumi partnere a nagyszabású, kétéves X-Europe-ban, melynek célja a nyugat- és közép-európai innovációs ökoszisztémák összekapcsolása. A program keretében a Design Terminal hozzásegíti a visegrádi régió csúcstechnológiai mérnöki innovációit fejlesztő, deep-tech kezdő vállalkozásait a nemzetközi piacra lépéshez, valamint összeköti őket Nyugat-Európa nagyvállalataival is.

2020-ban alapító partnerként vett részt a Startup Hungary létrehozásában, a Google és az IVSZ valamint tizenkét startup alapító mellett. A tudásbázisként, érdekképviseletként és közösségként működő szervezet célja, hogy több nemzetközileg is sikeres startup jöjjön létre, működjön és növekedjen Magyarországon.

Mentorprogram

A Design Terminal tizenkét országban szervez inkubációs programokat és 2014 óta már 1000-nél is több startuppal és számos iparág vezető nagyvállalatával dolgozott együtt. Zászlóshajó programja az évi kétszer, a tavaszi és az őszi szemeszterben induló Mentorprogram. Termék, és üzletfejlesztésben, kommunikációban, értékesítésben, pénzügyi tervezésben nyújt segítséget induló magyar és nemzetközi vállalkozásoknak, de szervezeti és jogi hátterükre vonatkozóan is kapnak iránymutatást és tanácsokat a startupok. A program erőssége a hazai és nemzetközi szakemberekből álló mentorcsapat, akik közreműködésével nagy szerepet kap a csapatok igényeire szabott, egyéni mentorálás. Az inkubáció során online workshopokon és közösségépítő programokon is részt vesznek a startupok. Ezek a képzések hozzásegítik a csapatokat, hogy készek legyenek potenciális befektetők bevonására. A csapatoknak közösségi iroda biztosított, kapcsolatot építhetnek hazai és külföldi befektetőkkel, valamint a Design Terminal vállalati partnereivel. A Mentorprogramon belül kiemelt figyelmet kapnak a női startup alapítók, melyre fókuszálva 2019-ben elindult a női vállalkozókat segítő Womentoring eseménysorozat. A Mentorprogram már ötvennél több startupot támogatott egyedi igényeiknek megfelelően. .[3][4][5][6]

Díjak és elismerések

Tevékenységét az Európai Bizottság 2014-ben az Európai Vállalkozások Ösztönzéséért Díjjal ismerte el.[16] 2015-ben a Design Terminal pályázatát elfogadva az UNESCO a közép-európai városok közt elsőként Budapestnek a „Design Városa” címet adományozta, illetve a város felvételt nyert az 54 ország 116 városának tagságával bíró Kreatív Városok Hálózatába.

2016-ban a szervezet tevékenységét a Central European Startup Awards keretében a “Magyarország legjobb vállalkozásfejlesztő programja” címmel is elismerték.[7]

Külső hivatkozások

Jegyzetek

  1. Kiemelt kormányzati háttérintézmény lett a Design Terminál. index.hu. (Hozzáférés: 2015. december 28.)
  2. Dániel, Rényi Pál: Megmenekül az Oktatási Hivatal, marad a Design Terminál. 444, 2016. április 2. (Hozzáférés: 2016. április 18.)
  3. Figyelő – A végcél minél több, globálisan sikeres startup”, Figyelő, 2017. július 16. (Hozzáférés: 2018. március 29.) (hu-HU nyelvű) 
  4. A startup a megoldás a nagyvállalat problémájára”, Startup Mustra (Hozzáférés: 2018. március 29.) (hu-HU nyelvű) 
  5. New Corporate Partnerships Announced at Design Terminal (angol nyelven). hungarytoday.hu. (Hozzáférés: 2018. március 29.)
  6. A MOL is elkezdett startupokra vadászni, mától lehet pályázni | Forbes.hu (magyar nyelven). forbes.hu. (Hozzáférés: 2018. március 29.)
  7. A Design Terminált választották meg a legjobb magyar inkubátornak”. [2018. március 29-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2018. március 29.)