Bulletin Board System

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

A Bulletin Board System (BBS) egy olyan informatikai rendszer, ami egy adott kör – gyakran bárki – számára elérhetően biztosítja az üzenetek váltását illetve az adatcserét. A BBS rendszerek az 1980-as évektől kezdve terjedtek el, népszerűségük az internet elterjedése miatt a 90-es évek végére nagyban lecsökkent, noha még napjainkban is számtalan működő rendszert találunk, részben az internet által biztosított olcsó adatkapcsolatokat igénybe véve.

BBS-terminál monokróm képernyőn

A BBS rendszereket terminálprogramok segítségével lehet – azokra csatlakozva – használni. A kapcsolat módja változatos lehet éppúgy, mint a használt terminálprogram fajtái.

A BBS-ek fénykorukat a telefonos modemek elterjedésének köszönhették. A 80-as évek közepétől kezdve számtalan telefonon át felhívható rendszerbe lehetett távoli számítógépekről bejelentkezni, és ott elektronikus leveleket, nyilvános üzeneteket váltani, illetve adatokat (programok, képek, és így tovább) cserélni. A modemek sebességének növekedésével (és a telefonvonalak minőségi jellemzőinek javulásával, illetve a telefon-előfizetések számának növekedésével) egy-egy helyi BBS rendszert több száz, akár több ezer felhasználó is látogatott.

Az USA-beli elterjedésüket segítette az is, hogy ott a helyi telefonhívás teljesen ingyenes, így a BBS-eket gyakorlatilag költségmentesen lehetett használni. Ez hozta létre az igényt, hogy országos lefedettségű hálózatokká szervezve a BBS rendszerek egymással képesek legyenek kommunikálni, és mindig a legolcsóbb módon, a közeli rendszereken át továbbítsák az üzeneteket, amit a helyi felhasználók ingyen el tudnak érni; így alakult meg a FidoNet, majd később számos más, hasonló hálózat.

A BBS-ek nem csak telefonvonalon, de egyéb adatkapcsolatokon, mint például az amatőr rádiós hálózat, vagy később a telnet kapcsolat is elérhetőek voltak.

Az internet elterjedése olcsó adatkapcsolatot hozott a világban, így a BBS-ek telefonos elérhetősége háttérbe szorult, valamint a csak terminálon elérhető szolgáltatások kényelmetlenebbnek bizonyultak, mint az internet által biztosított számtalan elérési módszer (mint amilyen a World Wide Web vagy az FTP).

Források[szerkesztés]

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Bulletin board system című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk[szerkesztés]

Commons:Category:Bulletin board systems
A Wikimédia Commons tartalmaz Bulletin Board System témájú médiaállományokat.

A francia nyelvű Wikipédia-cikkben felhasznált és ajánlott források magyarázattal:

  • tHE dEADLiNE BBS a francia The Deadline BBS-nek szentelt honlap. Ez a BBS 1998-ig öt éven keresztül működött 7*24 órában. (angolul)
  • Les BBS Bevezető egy aktív francia BBS-be (Da PrOPheCy) további aktív BBS-ek elérhetőségével. (franciául)
  • BBS Intro Collection. [2014. május 14-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2017. szeptember 18.) BBS bevezetők gyűjteménye az 1992-2000 közti időszakból (angolul)
  • 'BBS y FidoNet en español'. [2012. december 9-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2022. augusztus 16.) (spanyolul)
  • Ancienne liste des BBS suisses (PDF). [2006. május 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. december 6.) 1994 decemberében készített lista a svájci BBS szolgáltatásairól. (angolul)
  • Javvin Technologies Inc: Network Dictionary. (hely nélkül): Javvin Press. 2007. 124. o. ISBN 1602670005   (a „co-sysop”-ok tevékenységi köréről) (angolul)
  • Marvin J. Miller: Computer Applications in Mental Health:Education and Evaluation. (angolul) Haworth Press (szerk.). 1992. 183 o 23–24 szakasz. o. ISBN 1560242795   „A rendszeradminisztráció időigénye a kisebb BBS-ek heti egyórájától a nagyobb rendszerek teljes szabadidőt igénybevevő elfoglaltságáig terjedhet.” (angolul)

A német nyelvű Wikipédia-cikkben felhasznált és ajánlott források, magyarázattal:

  • TEMSYS. Temsys.dyn.in. [2015. április 29-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. december 6.) Internet böngészőre adaptált aktív BBC.
  • Crazy Paradise – Egy aktív AMMS Mailbox Telnet-hozzáféréssel. (németül)
  • Moonlightning BBS. Taxyworld.de Visszatekintés egy dél-bádeni Mailboxra, fogalmi magyarázatokkal és virtuális tárlatvezetéssel. (németül)
  • CEUS-Mailbox (BBS) - Historische Tour. CEUS-Mailbox.de „Történeti séta” az 1999 tavaszán megszűnt CEUS-Mailboxban (BBS). (németül)
  • Tornado-Electronic-Communication-Syste. T.E.C.S.-BBS Egyike a legnagyobb és továbbra is működő mailbox (BBS) rendszereknek. (németül)
  • Berlin Infos. Cyrion.crew.c-base.org. [2009. december 22-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. december 6.) Berlini mailbox (BBS) adatok a következő évekből Történelmi visszatekintés a következő évek berlini mailbox (BBS) világára a telefonlisták alapján: 1987, 1988, 1990, 1991, 1993, 1996, 1997, 1998, 1999, 2002, 2005. (németül)

Az angol nyelvű Wikipédia-cikkben felhasznált és ajánlott források: