2011-es sakkvilágkupa

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

A 2011-es sakkvilágkupa egy sakkverseny volt 128 induló között augusztus 26. és szeptember 21. között, 2011-ben. A versenyre Oroszországban, Hanti-Manszijszkban került sor. Ennek célja a 2013-as sakkvilágbajnokság világbajnokjelöltjeinek kiválasztása. A verseny kieséses rendszerű volt. A győztese, valamint a két másik dobogós kvalifikálta magát a 2013-as sakkvilágbajnokságra. Vaszil Ivancsuk, Alekszandr Griscsuk és Peter Szvidlernek (győztes) sikerült ezt megtenni.

Forma[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Minden játékosnak két meccs állt rendelkezésére az adott fordulóban, kivéve a döntőt, mert ott négy. Minden játékosnak 90 perce volt az első 40 lépés, és még 30 perc a többi megtételéhez.

A résztvevők[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Az összes versenyző nagymester.

  1.  Szergej Karjakin (RUS), 2788 (WC)
  2.  Vaszil Ivancsuk (UKR), 2768 (R)
  3.  Sahrijar Mamedjarov (AZE), 2765 (R)
  4.  Ruszlan Ponomarjov (UKR), 2764 (WC)
  5.  Vugar Gashimov (AZE), 2760 (R)
  6.  Alekszandr Griscsuk (RUS), 2746 (R)
  7.  Tejmur Radzsabov (AZE), 2744 (R)
  8.  Gata Kamsky (USA), 2741 (R)
  9.  Peter Szvidler (RUS), 2739 (R)
  10.  Dmitrij Jakovenko (RUS), 2736 (R)
  11.  Nyikita Vityugov (RUS), 2733 (R)
  12.  Almási Zoltán (HUN), 2726 (E10)
  13.  Francisco Vallejo Pons (ESP), 2724 (R)
  14.  David Navara (CZE), 2722 (R)
  15.  Maxime Vachier-Lagrave (FRA), 2722 (J09)
  16.  Leinier Domínguez (CUB), 2719 (R)
  17.  Vang Hao1 (CHN), 2718 (R)
  18.  Lékó Péter (HUN), 2717 (R)
  19.  Olekszandr Moiszejenko (UKR), 2715 (E11)
  20.  Le Quang Liem (VIE), 2715 (AS10)
  21.  Michael Adams (GBR), 2715 (R)
  22.  Aleksejs Širovs (ESP), 2714 (R)
  23.  Baadur Jobava (GEO), 2713 (E10)
  24.  Fabiano Caruana (ITA), 2711 (R)
  25.  Jan Nyepomnyascsij (RUS), 2711 (E10)
  26.  Étienne Bacrot (FRA), 2710 (R)
  27.  Wang Yue (CHN), 2709 (R)
  28.  Jevgenyij Tomasevszkij (RUS), 2707 (E10)
  29.  Zahar Jefimenko (UKR), 2706 (E10)
  30.  Vlagyimir Malahov (RUS), 2706 (WC)
  31.  Emil Sutovsky (ISR), 2700 (PN)
  32.  Sergei Movsesian (ARM), 2700 (E10)
  33.  Polgár Judit (HUN), 2699 (E11)
  34.  Laurent Fressinet (FRA), 2698 (R)
  35.  Pavlo Eljanov (UKR), 2697 (R)
  36.  Berkes Ferenc (HUN), 2696 (E10)
  37.  Dmitrij Andrejkin (RUS), 2696 (J10)
  38.  Alekszandr Morozevics (RUS), 2694 (R)
  39.  Szjarhej Zsigalko (BLR), 2689 (E11)
  40.  Alekszandr Rjazancev (RUS), 2688 (E11)
  41.  Alekszandr Motiljov (RUS), 2685 (E11)
  42.  Radosław Wojtaszek (POL), 2683 (E11)
  43.  Vlagyimir Potkin (RUS), 2682 (E10)
  44.  Peter Heine Nielsen (DEN), 2681 (PN)
  45.  Borisz Gracsov (RUS), 2680 (E10)
  46.  Ernyeszto Inarkijev (RUS), 2679 (E11)
  47.  Rauf Mamedov (AZE), 2679 (E10)
  48.  Mihail Kobalija (RUS), 2679 (E11)
  49.  Viktor Bologan (MDA), 2678 (PN)
  50.  Bu Xiangzhi (CHN), 2675 (Z3.5)
  51.  Alexander Onischuk (USA), 2675 (Z2.1)
  52.  Lázaro Bruzón (CUB), 2673 (Z2.3)
  53.  Yu Yangyi (CHN), 2672 (AS11)
  54.  Anton Korobov (UKR), 2671 (E11)
  55.  Pendyala Harikrishna (IND), 2669 (AS11)
  56.  Li Chao (CHN), 2669 (Z3.5)
  57.  Rustam Qosimjonov (UZB), 2669 (PN)
  58.  Vladimir Akopian1 (ARM), 2667 (E10)
  59.  Sebastien Feller (FRA), 2666 (E11)
  60.  Artyom Tyimofejev (RUS), 2665 (E10)
  61.  Ni Hua (CHN), 2662 (AS10)
  62.  Daniel Fridman (GER), 2659 (E11)
  63.  Jevgenyij Alekszejev (RUS), 2659 (E10)
  64.  Wesley So (PHI), 2658 (AS10)
  1.  Ding Liren (CHN), 2654 (PN)
  2.  Markus Ragger (AUT), 2651 (E11)
  3.  Constantin Lupulescu (ROU), 2650 (E11)
  4.  Ildar Khairullin (RUS), 2649 (E11)
  5.  Szjarhej Azarov (BLR), 2648 (E11)
  6.  Viorel Iordachescu (MDA), 2646 (E11)
  7.  Parimarjan Negi (IND), 2642 (Z3.7)
  8.  Liviu-Dieter Nisipeanu (ROU), 2641 (E10)
  9.  Nguyen Ngoc Truong Son (VIE), 2637 (AS11)
  10.  Maxim Rodshtein (ISR), 2637 (E10)
  11.  Zhou Jianchao (CHN), 2636 (AS10)
  12.  Mircea Pârligras (ROU), 2636 (E11)
  13.  Yuniesky Quesada (CUB), 2635 (AM11)
  14.  Ivan Ivanišević (SRB), 2633 (E11)
  15.  Ahmed Adly (EGY), 2631 (AF)
  16.  Bartosz Soćko (POL), 2631 (E10)
  17.  Igor Liszij (RUS), 2629 (E10)
  18.  Abhijeet Gupta (IND), 2627 (AS10)
  19.  Ivan Salgado Lopez (ESP), 2626 (E10)
  20.  Jevgenyij Romanov (RUS), 2624 (E11)
  21.  Evgeny Postny (ISR), 2618 (E11)
  22.  Yury Shulman (USA), 2617 (Z2.1)
  23.  Arman Pashikian (ARM), 2616 (E10)
  24.  Jurij Drozdovszkij (UKR), 2614 (E10)
  25.  Mark Bluvshtein (CAN), 2611 (AM11)
  26.  Anton Filippov (UZB), 2606 (Z3.4)
  27.  Stelios Halkias (GRE), 2600 (E10)
  28.  Murtas Kazhgalejev (KAZ), 2597 (Z3.4)
  29.  Sandro Mareco (ARG), 2597 (Z2.5)
  30.  Jaroszlav Zserebuh (UKR), 2590 (E11)
  31.  Rinat Jumabajev (KAZ), 2589 (AS11)
  32.  Fidel Corrales Jimenez (CUB), 2585 (AM11)
  33.  Hou Yifan (CHN), 2575 (WWC)
  34.  Jevgenyij Vorobjov (RUS), 2574 (E10)
  35.  Rubén Felgaer (ARG), 2573 (Z2.5)
  36.  Vlastimil Babula (CZE), 2572 (E10)
  37.  Zhao Zong-Yuan (AUS), 2570 (Z3.6)
  38.  Alexandr Fier (BRA), 2566 (Z2.4)
  39.  Ray Robson (USA), 2560 (Z2.1)
  40.  Isan Reynald Ortiz Suarez (CUB), 2556, IM (AM11)
  41.  Alekszej Pridorozsnyij (RUS), 2550 (ON)
  42.  Namig Guliyev (AZE), 2549 (E11)
  43.  Manuel Leon Hoyos (MEX), 2548 (Z2.3)
  44.  Mark Paragua (PHI), 2545 (Z3.3)
  45.  Susanto Megaranto (INA), 2544 (Z3.3)
  46.  Baris Esen (TUR), 2543 (E11)
  47.  Samuel Shankland (USA), 2539 (Z2.1)
  48.  Alexander Ivanov (USA), 2538 (Z2.1)
  49.  Elshan Moradi (IRI), 2532 (PN)
  50.  Ziaur Rahman (BAN), 2528 (Z3.2)
  51.  Nyikolaj Kabanov (RUS), 2520 (ON)
  52.  Jorge Cori (PER), 2514 (AM11)
  53.  Essam El Gindy (EGY), 2510 (AF)
  54.  Alekszej Bezgodov (RUS), 2503 (ON)
  55.  Saleh Salem (UAE), 2493 (Z3.1)
  56.  Darcy Lima (BRA), 2493 (AM10)
  57.  Diego Di Berardino (BRA), 2480, IM (Z2.4)
  58.  Frank De La Paz Perdomo (CUB), 2477 (AM11)
  59.  Vlagyimir Genba (RUS), 2452, IM (ON)
  60.  Eric Hansen (CAN), 2449, IM (Z2.2)
  61.  Robert Gwaze (ZIM), 2434, IM (Z4.3)
  62.  Hatim Ibrahim (EGY), 2402, no title (Z4.2)
  63.  Henry Robert Steel (RSA), 2362, FM (AF)
  64.  Mejdi Kaabi (TUN), 2344, IM (Z4.1)

1 Wang Hao and Vladimir Akopian nem jelentek meg az első fordulóban, a mérkőzéseiket elvesztették.

Naptár[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Forduló Játéknapok Szünnap
1 augusztus 28–29. augusztus 30.
2 augusztus 31–szeptember 1. szeptember 2.
3 szeptember 3–4. szeptember 5.
4 szeptember 6-7. szeptember 8.
5 szeptember 9–10. szeptember 11.
6 szeptember 12–13. szeptember 14.
7 szeptember 16–19. szeptember 20.

1-4 forduló[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

1. szekció[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
1  Szergej Karjakin 2  
128  Mejdi Kaabi 0  
  1  Szergej Karjakin  
    64  Wesley So  
64  Wesley So
65  Ding Liren  
  1  Szergej Karjakin ½  
  33  Polgár Judit  
32  Sergei Movsesian 2  
97  Hou Yifan 0  
  32  Sergei Movsesian ½
    33  Polgár Judit  
33  Polgár Judit 2
96  Fidel Corrales Jimenez 0  
  33  Polgár Judit
  16  Leinier Domínguez
16  Leinier Domínguez  
113  Elshan Moradi ½  
  16  Leinier Domínguez
    49  Viktor Bologan ½  
49  Viktor Bologan
80  Bartosz Soćko ½  
  16  Leinier Domínguez 5
  81  Igor Liszij 4  
17  Vang Hao  
112  Alexander Ivanov w/o  
  112  Alexander Ivanov
    81  Igor Liszij  
48  Mihail Robertovics Kobalija 1
81  Igor Liszij 3  

2. szekció[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
8  Gata Kamsky  
121  Diego Di Berardino  
  8  Gata Kamsky  
    57  Rustam Qosimjonov ½  
57  Rustam Qosimjonov
72  Liviu-Dieter Nisipeanu ½  
  8  Gata Kamsky 3  
  25  Jan Nyepomnyascsij 1  
25  Jan Nyepomnyascsij 2  
104  Isan Reynald Ortiz Suarez 0  
  25  Jan Nyepomnyascsij
    40  Alekszandr Rjazancev  
40  Alekszandr Rjazancev
89  Mark Bluvshtein ½  
  8  Gata Kamsky 0
  9  Peter Szvidler 2
9  Peter Szvidler  
120  Darcy Lima ½  
  9  Peter Szvidler 4
    73  Nguyen Ngoc Truong Son 2  
56  Li Chao ½
73  Nguyen Ngoc Truong Son  
  9  Peter Szvidler 3
  24  Fabiano Caruana 1  
24  Fabiano Caruana  
105  Alekszej Pridorozsnyij ½  
  24  Fabiano Caruana
    88  Jurij Drozdovszkij ½  
41  Alekszandr Motiljov 4
88  Jurij Drozdovszkij 5  

3. szekció[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
4  Ruszlan Ponomarjov  
125  Robert Gwaze ½  
  4  Ruszlan Ponomarjov  
    61  Ni Hua  
61  Ni Hua
68  Ildar Khairullin  
  4  Ruszlan Ponomarjov  
  29  Zahar Jefimenko  
29  Zahar Efimenko  
100  Vlastimil Babula ½  
  29  Zahar Jefimenko
    36  Berkes Ferenc ½  
36  Berkes Ferenc
93  Sandro Mareco ½  
  4  Ruszlan Ponomarjov
  52  Lázaro Bruzón
13  Francisco Vallejo Pons  
116  Jorge Cori  
  13  Francisco Vallejo Pons
    52  Lázaro Bruzón  
52  Lázaro Bruzón
77  Yuniesky Quesada  
  52  Lázaro Bruzón
  20  Le Quang Liem  
20  Le Quang Liem  
109  Susanto Megaranto ½  
  20  Le Quang Liem
    45  Borisz Gracsov ½  
45  Borisz Gracsov
84  Jevgenyij Romanov ½  

4. szekció[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
5  Vugar Gashimov 2  
124  Eric Hansen 0  
  5  Vugar Gashimov  
    69  Szjarhej Azarov ½  
60  Artyom Timofejev ½
69  Szjarhej Azarov  
  5  Vugar Gashimov  
  28  Jevgenyij Tomasevszkij ½  
28  Jevgenyij Tomasevszkij 2  
101  Zhao Zong-Yuan 0  
  28  Jevgenyij Tomasevszkij
    37  Dmitrij Andrejkin ½  
37  Dmitrij Andrejkin
92  Murtas Kazhgaleyev ½  
  5  Vugar Gashimov 4
  44  Peter Heine Nielsen 2
12  Almási Zoltán 2  
117  Essam El Gindy 0  
  12  Almási Zoltán ½
    76  Mircea Pârligras  
53  Yu Yangyi 0
76  Mircea Pârligras 2  
  76  Mircea Pârligras 1
  44  Peter Heine Nielsen 3  
21  Michael Adams  
108  Mark Paragua ½  
  21  Michael Adams
    44  Peter Heine Nielsen  
44  Peter Heine Nielsen 5
85  Evgeny Postny 3  

5. szekció[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
2  Vaszil Ivancsuk 2  
127  Henry Robert Steel 0  
  2  Vaszil Ivancsuk  
    63  Jevgenyij Alekszejev ½  
63  Jevgenyij Alekszejev
66  Markus Ragger  
  2  Vaszil Ivancsuk 3  
  31  Emil Sutovsky 1  
31  Emil Sutovsky  
98  Jevgenyij Vorobjov  
  31  Emil Sutovsky
    34  Laurent Fressinet ½  
34  Laurent Fressinet 2
95  Rinat Jumabajev 0  
  2  Vaszil Ivancsuk 3
  50  Bu Xiangzhi 1
15  Maxime Vachier-Lagrave  
114  Ziaur Rahman ½  
  15  Maxime Vachier-Lagrave
    50  Bu Xiangzhi  
50  Bu Xiangzhi 2
79  Ahmed Adly 0  
  50  Bu Xiangzhi
  82  Abhijeet Gupta ½  
18  Lékó Péter ½  
111  Samuel Shankland  
  111  Samuel Shankland ½
    82  Abhijeet Gupta  
47  Rauf Mamedov ½
82  Abhijeet Gupta  

6. szekció[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
7  Tejmur Radzsabov 2  
122  Frank De La Paz Perdomo 0  
  7  Tejmur Radzsabov  
    71  Parimarjan Negi ½  
58  Vladimir Akopian
71  Parimarjan Negi w/o  
  7  Tejmur Radzsabov  
  26  Étienne Bacrot ½  
26  Étienne Bacrot 4  
103  Ray Robson 2  
  26  Étienne Bacrot 3
    90  Anton Filippov 1  
39  Szjarhej Zsigalko 0
90  Anton Filippov 2  
  7  Tejmur Radzsabov
  10  Dmitrij Jakovenko ½
10  Dmitry Jakovenko 2  
119  Saleh Salem 0  
  10  Dmitrij Jakovenko
    55  Pendyala Harikrishna ½  
55  Pendyala Harikrishna
74  Maxim Rodshtein ½  
  10  Dmitrij Jakovenko 2
  23  Baadur Jobava 0  
23  Baadur Jobava 2  
106  Namig Guliyev 0  
  23  Baadur Jobava
    42  Radosław Wojtaszek ½  
42  Radosław Wojtaszek 2
87  Arman Pashikian 0  

7. szekció[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
3  Shakhriyar Mamedyarov 2  
126  Hatim Ibrahim 0  
  3  Shakhriyar Mamedyarov  
    62  Daniel Fridman  
62  Daniel Fridman
67  Constantin Lupulescu ½  
  3  Shakhriyar Mamedyarov  
  94  Jaroszlav Zserebuh  
30  Vlagyimir Malahov  
99  Rubén Felgaer  
  99  Rubén Felgaer 1
    94  Jaroszlav Zserebuh 3  
35  Pavlo Eljanov
94  Jaroszlav Zserebuh  
  94  Jaroszlav Zserebuh 0
  14  David Navara 2
14  David Navara 2  
115  Nyikolaj Kabanov 0  
  14  David Navara
    51  Alexander Onischuk ½  
51  Alexander Onischuk
78  Ivan Ivanišević ½  
  14  David Navara 4
  19  Olekszandr Moiszejenko 2  
19  Olekszandr Moiszejenko  
110  Baris Esen ½  
  19  Olekszandr Moiszejenko 3
    46  Ernyeszto Inarkijev 1  
46  Ernyeszto Inarkijev
83  Ivan Salgado Lopez ½  

8. szekció[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

  1. kör 2. kör 3. kör 4. kör
                                     
6  Alekszandr Griscsuk  
123  Vlagyimir Genba ½  
  6  Alekszandr Griscsuk  
    59  Sebastien Feller  
59  Sebastien Feller
70  Viorel Iordachescu  
  6  Alekszandr Griscsuk  
  38  Alekszandr Morozevics ½  
27  Wang Yue ½  
102  Alexandr Fier  
  102  Alexandr Fier 0
    38  Alekszandr Morozevics 2  
38  Alekszandr Morozevics 3
91  Stelios Halkias 1  
  6  Alekszandr Griscsuk
  43  Vlagyimir Potkin
11  Nyikita Vityugov 4  
118  Alekszej Bezgodov 2  
  11  Nyikita Vityugov
    54  Anton Korobov ½  
54  Anton Korobov 2
75  Zhou Jianchao 0  
  11  Nyikita Vityugov
  43  Vlagyimir Potkin  
22  Aleksejs Širovs  
107  Manuel Leon Hoyos ½  
  22  Aleksejs Širovs 0
    43  Vlagyimir Potkin 2  
43  Vlagyimir Potkin
86  Yury Shulman  

5-7. forduló[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Negyeddöntők Elődöntők Döntő
                     
       
 HUN Polgár Judit  ½
 RUS Peter Szvidler    
 RUS Peter Szvidler  
     UKR Ruszlan Ponomarjov  ½  
 UKR Ruszlan Ponomarjov  
 AZE Vugar Gashimov  ½  
 RUS Peter Szvidler  
   
   RUS Alekszandr Griscsuk  1½
 UKR Vaszil Ivancsuk  
 AZE Tejmur Radzsabov  1½  
 UKR Vaszil Ivancsuk   Bronzmérkőzés
     RUS Alekszandr Griscsuk    
 CZE David Navara  1½
 UKR Ruszlan Ponomarjov  1½
 RUS Alekszandr Griscsuk    
 UKR Vaszil Ivancsuk  

Harmadik helyért, Szeptember 16–20[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Sorszám Név Pont 1 2 3 4 összesen
4  Ruszlan Ponomarjov (UKR) 2758 ½ 0 ½ ½
2  Vaszil Ivancsuk (UKR) 2765 ½ 1 ½ ½

Első helyért, Szeptember 16–20[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Sorszám Név Pont 1 2 3 4 Összesen
9  Peter Szvidler (RUS) 2740 1 ½ ½ ½
6  Alekszandr Griscsuk (RUS) 2757 0 ½ ½ ½

Lásd még[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

2013-as sakkvilágbajnokság

Jegyzetek[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Külső hivatkozások[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Az eseményről a sportversenyek.hu oldalon